Pomnik w nowej odsłonie

Pruszków

Pomnik „Wyzwolicielom” znajdujący się u zbiegu al. Wojska Polskiego i ul. Przyszłości jeszcze w tym roku zmieni swoje oblicze.

Na pograniczu Pruszkowa i Brwinowa lata temu wzniesiono pomnik z żołnierskimi twarzami i napisem „Wyzwolicielom”.  Na szczycie monumentu widnieje również inny napis „Lenino, Warszawa, Berlin”. To wszystko wskazuje na to komu jest poświęcony pomnik. Wielu mieszkańców pomnik ten nazywa „trzech zza krzaka”.

Warto tu jednak dodać, że przy pomniku umieszczono dwie tablice upamiętniające dwa różne wydarzenia. Na pierwszej znajduje się napis: „W dniu 17 stycznia 1945 r. w godzinach rannych z tego kierunku wyzwoliły spod okupacji hitlerowskiej miasto Pruszków oddziały I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte Ludowego Wojska Polskiego. Cześć i wieczna chwała! Społeczeństwo miasta Pruszkowa. Pruszków dnia 12 X 1969 r.” . Druga tablica wspomina już zupełnie inne wydarzenie: „W tym miejscu w dniu 12 września 1939 r. usiłując przebić się do oblężonej stolicy kraju – Warszawy, stoczył nierówny krwawy bój 36 pułk piechoty „Legii Akademickiej” z wielokrotnie przeważającymi silami najeźdźcy hitlerowskiego, zadając mu dotkliwe straty. Na polu bitwy poległo 130 żołnierzy i 9 oficerów Wojska Polskiego a 250 odniosło rany. W dwudziestą piątą rocznicę wyzwolenia ziemi pruszkowskiej z jarzma hitlerowskiej niewoli przez Armie Radziecką i Ludowe Wojsko Polskie, dla upamiętnienia bohaterskich walk o wolność ojczyzny społeczeństwo miasta Pruszkowa wzniosło ten pomnik”. Obok widnieje data 12 X 1939.

Charakterystyczny pomnik niebawem się zmieni. – Ten pomnik został utworzony w innym celu niż dziś on funkcjonuje. Pomnik miał upamiętniać 36 pułk piechoty Legii Akademickiej. Ten pułk, który walczył na terenie Pruszkowa i okolic. Na początku tego roku przystąpiliśmy do prac, które mają na celu przywrócenie właściwego stanu i znaczenia tego pomnika. Dzisiejsze tablice nie są zgodne z pewnymi faktami historycznymi – mówił na wrześniowej sesji rady miasta Michał Landowski, wiceprezydent Pruszkowa. – Mamy przygotowany projekt, który zostanie przedstawiony prezydentowi do 6 października bieżącego roku Planujemy jeszcze w tym roku planujemy wykonać remont tego pomnika – dodał.

Remont oprócz wymiany tablic pamiątkowych obejmuje zmianę wizerunku głów umieszczonych na pomniku. Mają zostać przywrócone oznaczenia rogatywki i hełmy, które obowiązywały w 1939 r. Pomnik ma upamiętniać bitwę na pograniczu Pruszkowa i Brwinowa i walki żołnierzy 36 pułku piechoty Legii Akademickiej.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.