Pomnik przy Lipowej odnowiony

Pruszków

Zakończyły się prace związane z renowacją pomnika przy ul. Lipowej w Pruszkowie. Głaz upamiętnia ofiary niemieckich zbrodni w latach 1939-1945.

II wojna światowa to bolesne doświadczenie, które pochłonęło miliony ofiar. Podczas licznych uroczystości wspominamy tych, którzy przeszli przez to piekło bądź oddali swoje życie w walce o wolność. Blisko 800 osób zginęło z rąk Niemców przy ul. Lipowej w Pruszkowie i na terenie pobliskiej żwirowni. Tamte wydarzenia zostały upamiętnione poprzez ustawienie pomnika. Głaz niszczał przez lata i pruszkowski magistrat postanowił przeprowadzić jego renowację.

1 listopada mieszkańcy Pruszkowa będą mogli zapalić znicze w hołdzie poległym. Prace przy renowacji pomnika zostały zakończone. – Renowacja dobiegła końca, pozostały nam tylko kwestie związane z odbiorem robót. Niedawno wyremontowano ul. Lipową. Chcieliśmy przeprowadzić renowację głazu, aby pasował do otoczenia. Zarazem to wyraz naszej troski o miejsce pamięci. Obserwujemy stan pomników historycznych na terenie miasta i podejmujemy działania, aby należycie się o nie troszczyć – podkreśla Elżbieta Jakubczak-Garczyńska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Pruszkowie.

Pomnik przy ul. Lipowej został wyczyszczony i zaimpregnowany. Nasadzono również 46 cisów wzdłuż ogrodzenia, a wokół kamienia ułożono kostkę granitową. Na powierzchni wokół głazu ułożono trawnik, wykonano również podświetlenie i przymocowano nowe uchwyty drzewców flag.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.