Pomnik Niepodległości powstanie na Żbikowie

Pruszków

Podczas czwartkowej sesji radni Pruszkowa zdecydowali o lokalizacji pomnika upamiętniającego przypadającą w tym roku 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Monument powstanie między ul. Kurca i wiaduktem na Żbikowie.

O pomyśle budowy nowego pomnika w Pruszkowie mówi się od kilku miesięcy. Z apelem w tej sprawie starosta pruszkowski, Maksym Gołoś, wystąpił publicznie podczas ubiegłorocznych uroczystości z okazji 11 listopada. – Patrząc w przyszłość, za rok o tej porze będziemy świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Chciałbym, żebyśmy przez ten rok wykorzystali każdą nadarzającą się szansę, żeby pokolenia, które przyjdą po nas, tak dobrze pamiętały o Odzyskaniu Niepodległości i czym jest niepodległość tak jak my tutaj dzisiaj. Zwracam się tutaj do Was wszystkich Państwa i do Pana Prezydenta Jana Starzyńskiego przede wszystkim o to, abyśmy zrobili co w naszej mocy, aby w Pruszkowie powstał pomnik Czynu Niepodległościowego, mamy na to rok – mówił wówczas.

W realizację tej idei zaangażowały się organizacje pozarządowe, a teraz swoją „cegiełkę” dołożyła rada miasta. Na czwartkowej sesji zdecydowano, że monument stanie między ul. Kurca i wiaduktem na Żbikowie.

Jak będzie wyglądał? Tego jeszcze nie wiadomo. Wstępny plan zakłada budowę „Kolumny Niepodległości”. Ma ona nawiązywać do upamiętniania dziesięciolecia niepodległości w 1928 roku. W tym czasie z inicjatywy lokalnych społeczności także powstawały w Polsce pomniki, często w formie kolumn.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.