Pomnik ks. Popiełuszki odsłonięty

Piastów

W minioną niedzielę, 22 października w Piastowie odsłonięto pomnik upamiętniający księdza Jerzego Popiełuszkę.

Pomnik został zlokalizowany u zbiegu ul. Orzeszkowej i Popiełuszki. Powstał w 33. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza, w hołdzie jego niezłomności i odwagi. 

Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w Okopach. Jego odwaga nie znała granic, przyjmował w swoim mieszkaniu robotników, inteligentów, artystów. Nawiązywał liczne kontakty z opozycjonistami oraz krytykował to w jaki sposób postępowała władza komunistyczna. Był też kapelanem Solidarności. Jego dewizą były słowa „zło dobrem zwyciężaj” i taki też napis pojawił się na pomniku w Piastowie. 

Przez swoją działalność wielokrotnie spotykał się z groźbami, zastraszaniem i szykanowaniem ze strony komunistycznych włodarzy. Popiełuszkę uprowadzono 19 października 1984 r. Niestety 11 dni później pojawiła się tragiczna wiadomość, ciało księdza wyłowiono z zalewu na Wiśle koło Włocławka. Skrępowano mu ręce w taki sposób, że poruszając nimi zaciskał pętlę na swojej szyi. Dotychczas wiemy tyle, że został zamordowany przez trzech funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL. Niestety nie wiadomo kto podjął decyzję o zabiciu księdza.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.