Polacy za dużo pracują

Region

Pracodawcy coraz częściej nie udzielają swoim pracownikom odpoczynku dobowego i tygodniowego. Co czwarty nie prowadzi nawet ewidencji czasu pracy.

Według Państwowej Inspekcji Pracy coraz więcej firm nie zapewnia pracownikom 11-godzinnego odpoczynku dobowego i 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. W 2010 r. na 1400 firm co czwarta nie prowadziła ewidencji czasu pracy.

Kontrolerzy ujawnili, że pewien kierowca z województwa kujawsko-pomorskiego przepracował aż 624 godz. nadliczbowe. Znaleziono też przypadek lekarza, który wykonywał szpitalne obowiązki przez 103 godziny bez przerwy.

Kontroli zostały poddane również szpitale. Niemal co drugi ze skontrolowanych 295 placówek medycznych narusza przepisy o udzielaniu odpoczynku od pracy. Od 2008 roku liczba takich nieprawidłowości zwiększyła się aż siedmiokrotnie.

Coraz częściej pracownicy zatrudniani są na dwie umowy – w rezultacie podwładni najpierw pracują osiem godzin na podstawie jednej umowy, a kolejne na podstawie drugiej.

Pracodawcy postulują o uelastycznienie przepisów o normach czasu pracy, bo dzięki temu mogłyby swobodniej planować pracę i rzadziej zmuszałyby pracowników do wykonywania pracy bez przerwy.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.