Pokrzywdzeni przez darmową komunikację?

Region

9 stycznia podróżowanie komunikacją miejską było bezpłatne. Posiadacze biletów długookresowych skarżą się, że takie rozwiązania są niesprawiedliwe. Zarząd Transportu Miejskiego ma inne zdanie na ten temat.

Znaczne pogorszenie jakości powietrza sprawiło, że 15 grudnia i 9 stycznia można było korzystać z pojazdów komunikacji miejskiej bez konieczności kasowania biletów. Takie rozwiązanie miało zachęcić kierowców do pozostawienia samochodów na parkingach. W całej sytuacji poszkodowani czują się posiadacze biletów długookresowych. – Zaczyna mnie to wkurzać. Jako stały klient ZTM płacę za pełne 30 dni abonamentu jakieś pieniądze. Tymczasem ludzie bez biletów już któryś raz z kolei mogą jeździć za darmo. Może ktoś nam abonentom też przedłuży bilety? Niby darmo ale nie darmo…. – napisał Tomasz. – Czy aby na pewno darmowa ? A posiadacze Warszawskich Kart Miejskich? ZTM powinien przedłużyć ich ważność o 1 dzień. Wtedy będzie darmo dla wszystkich – to zdanie kolejnego z naszych czytelników.

Zarząd Transportu Miejskiego nie zamierza w żaden sposób wynagradzać posiadaczy biletów długookresowych. Dlaczego? Bo już to zrobił.  – ZTM „wynagrodził” posiadaczy biletów długookresowych już od razu w momencie ich zakupu. Bilety długookresowe mają bardzo mocno promocyjne ceny. Ich posiadacze, choć mogą sobie nawet nie zdawać z tego sprawy, mają znacznie więcej niż tylko jeden dzień bezpłatny – tłumaczy Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM. 

Na potwierdzenie swoich słów Krajnow przeprowadza kalkulację kosztów. – Przy założeniu, że ktoś dojeżdża komunikacją miejską tylko do pracy i z powrotem, w praktyce jednak liczba podróży może być większa, z obszaru drugiej strefy to korzystając z biletów jednorazowych zapłaciłby 14 zł dziennie – 2x bilet jednorazowy za 7 zł. Przy założeniu, że mamy 20 dni roboczych w miesiącu, daje to nam koszt 280 zł. Bilet 30-dniowy zaś kosztuje tylko 210 zł. Jak łatwo policzyć: 280 – 210 = 70, 70:14 = 5, posiadacze takich biletów mają więc aż 5 dni gratis. Posiadacze biletów 90-dniowych mają tych dni bezpłatnych aż 21. Nie można więc mówić o tym, że są pokrzywdzeni –  przedstawia rzecznik ZTM.

Warto zwrócić uwagę, że głównymi adresatami akcji są kierowcy. – Chodzi o to żeby ich zachęcić do przesiadki z samochodów do komunikacji miejskiej – wyjaśnia Krajnow.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.