Podział Mazowsza? Tylko statystyczny

Region

Mazowsze zostanie podzielone. Ale nie chodzi tu o wyodrębnienie dwóch niezależnych województw, ale o podział statystyczny. Polski rząd złożył już stosowny wniosek do Eurostatu.

Wizje i propozycje podziału Mazowsza były bardzo różne. Tę najbardziej kontrowersyjną proponował pierwotnie rząd. Chodziło o podział Mazowsza na dwa odrębne województwa. Zwolennicy podkreślali, że takie rozwiązanie ułatwi podwarszawskim regionom pozyskanie większych środków z Unii Europejskiej. Zdaniem przeciwników taki podział byłby zagrożeniem dla porządku gospodarczego.

Okazało się jednak, że podział administracyjny to niejedyne rozwiązanie. Urząd marszałkowski od dawna prezentował inna wizję, chodziło o podział statystyczny. Na terenie Mazowsza miałby powstać dwie jednostki NUTS-2. Taki podział tworzony jest na potrzeby statystyczne Unii Europejskiej. I właśnie taka propozycja padła pod koniec ubiegłego roku ze strony polskiego rządu. W połowie lutego do Eurostatu trafił wniosek o taki podział Mazowsza.

Jak sprawę komentuje Adam Struzik, marszałek województwa? – Bardzo się cieszę, że na wniosek polskiego rządu Główny Urząd Statystyczny skierował do Eurostatu propozycję podziału Mazowsza na dwie jednostki statystyczne drugiego rzędu. Myślę, że to kończy wreszcie dyskusję nad podziałem administracyjnym, nad tym, czy trzeba tworzyć nowe województwo mazowieckie i wydzielać województwo warszawskie, aby po roku 2020 móc korzystać z części funduszy unijnych. W mojej ocenie roztropni ludzie poszli po rozum do głowy i mnie jako marszałka województwa to bardzo cieszy – mówi Adam Struzik.

Według marszałka taki podział nie generuje kosztów i nie niszczy tożsamości Mazowsza. Dodatkowo zwiększa szansę subregionów na skorzystanie ze środków unijnych.

Jak zatem zostanie podzielone Mazowsze? W pierwszej jednostce ma się znaleźć Warszawa wraz z dziewięcioma powiatami: grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim i wołomińskim. Drugą jednostkę stworzy pozostała część województwa.

Eurostat ma czas na przeanalizowanie wniosku do maja. Następnie wniosek trafi do Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, które w tej sprawie powinny podjąć decyzje do października br.  W listopadzie ma się pojawić odpowiednia publikacja w dzienniku urzędowym. Kiedy podział Mazowsza wejdzie w życie? Wiele wskazuje na to że już 1 stycznia 2018 r.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy