Podszywał się pod funkcjonariusza CBA

Pruszków

Pruszkowscy policjanci zatrzymali na gorącym uczynku mężczyznę, który podszywając się pod funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego, próbował wyłudzić pieniądze od starszej osoby.

87-letni mieszkaniec Pruszkowa otrzymał telefon. Zadzwonił do niego mężczyzna, który przestawił się jako funkcjonariusz CBA i poinformował go o konieczności zlikwidowania lokaty w banku. Przekonywał, że prowadzone jest śledztwo w sprawie wykradania pieniędzy z kont bankowych przez pracowników placówek bankowych.

Starszy mężczyzna był przekonany, że bierze udział w policyjnej akcji, zatem poszedł do banku i wykonał polecenia fałszywego funkcjonariusza. Od straty gotówki uratowała go przypadkowa osoba. – Po wypłacie 50 tys. zł miał je przekazać „policjantowi”, który prowadził z nim rozmowę telefoniczną. Idący ulicą przypadkowy przechodzień usłyszał jak starszy mężczyzna przed przekazaniem pieniędzy prosi „policjanta” o okazanie legitymacji służbowej jednak wielokrotnie spotkał się z odmową – informuje asp. Karolina Kańka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie.

Sprawa została natychmiast zgłoszona do pruszkowskiej komendy. Funkcjonariusze z wydziału kryminalnego udali się na miejsce i jeszcze przed przekazaniem pieniędzy zatrzymali oszusta. Fałszywy funkcjonariusz CBA to 22-letni mieszkaniec Warszawy. Sąd zdecydował o tymczasowym areszcie na okres trzech miesięcy dla podejrzanego. Za takie oszustwo grozi nawet do ośmiu lat więzienia.

Policjanci apelują aby nie ufać osobom, które kontaktując się telefonicznie udają policjanta lub kogoś z rodziny. Schemat działania oszustów jest zawsze ten sam. Osoba pokrzywdzona jest przekonana, że rozmawia z funkcjonariuszem bądź krewnym. Z kolei głos ze słuchawki namawia do przekazania pieniędzy.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.