Podróż SKM mrozi krew w żyłach

Kolej

I to dosłownie. Pasażerowie narzekają, że w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej uruchomiono już „letnią” klimatyzację, a oni sami zwyczajnie marzną.

O interwencję w tej sprawie zwróciła się do naszej redakcji czytelniczka, która SKM dojeżdża do pracy w Pruszkowie. – Po wejściu do pociągu na stacji Warszawa Śródmieście od razu zauważyłam, że wieje chłodem. Reszta pasażerów też nie była zadowolona, widać było, że ludzie kulą się z zimna. Zgłosiłam pani konduktor, żeby zmniejszyć nawiew. Powiedziała, że rozumie, ale takie są przepisy i klimatyzacja musi chodzić. W końcu obiecała, że przekaże maszyniście. Jednak do samego Pruszkowa nic się nie zmieniło. A ja nie chcę marznąć w SKM tylko dlatego, że jest jakiś przepis – oburza się Jolanta. 

Z pytaniem o normy temperatury w pociągach SKM zwróciliśmy się do Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. – SKM zobowiązana jest do utrzymania temperatury w następujących przedziałach: od 18 do 25 stopni w okresie od 1 kwietnia do 31 października, oraz od 10 do 20 stopni w okresie od 1 listopada do 31 marca – wyjaśnia Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM.

O to, czy maszyniści stosują się tych wytycznych, czy mają możliwość ręcznego ustawienia klimatyzacji i tym samym szybkiej reakcji na uwagi pasażerów, zapytaliśmy bezpośrednio przewoźnika. Nie uzyskaliśmy jednak odpowiedzi. 

Dobra informacja dla marznących pasażerów płynie jednak z ZTM, który zapewnia, że sprawdzi co dzieje się w pociągach na linii S1. – Oczywiście zobowiązuję się do tego, ze przeprowadzimy kontrolę – mówi Krajnow. 

ZTM radzi jednocześnie, aby w przypadku, gdy dojdzie do awarii klimatyzacji lub jej działanie uznamy za niewystarczające, poinformować o tym prowadzącego pojazd. Zdarza się bowiem, że maszynista spędzając dużo czasu za sterami pociągu nie zdaje sobie sprawy, że klimatyzacja w przedziale pasażerskim nie działa prawidłowo. Pozostaje mieć nadzieję, że reakcja będzie szybsza, niż w przypadku naszej czytelniczki.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.