Podpisali umowę na budowę A2 do obwodnicy Mińska

Region

Wczoraj (24 lipca) informowaliśmy o szerokich planach GDDKiA związanych z rozbudową autostrady w kierunku wschodnim, a już dziś podpisano umowę na projekt i budowę A2 od węzła Lubelska w Warszawie do początku obwodnicy Mińska Mazowieckiego.

Projekt wraz z budową niespełna 15-kilometrowego wyżej wymienionego odcinka drogi wykona firma Polaqua Sp. z o.o. Z Wólki Kozodawskiej. Koszt? Nieco ponad pół miliarda złotych. 

Jaki będzie zakres prac? – Zakresem obejmować będzie budowę dwujezdniowej autostrady wraz z drogami obsługującymi ruch lokalny, przebudowę istniejących dróg gminnych i powiatowych związaną z wykształceniem nowego układu komunikacyjnego, budowę MOP I oraz Obwodu Utrzymania Autostrady (OUA). W podstawowym zakresie robót znajdzie się również przebudowa infrastruktury kolidującej z autostrada jak i budowa nowej. Autostrada wyposażona zostanie w niezbędne  urządzenia ochrony środowiska takiej jak ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt i płazów oraz zbiorniki retencyjne – czytamy na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Nieco więcej wiadomo też o parametrach drogi. Pojawią się dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu po 3,75 m z rezerwą pod trzecie pasy ruchu. Kiedy rozpoczną się i zakończą prace drogowe? – Prace projektowe i roboty – 29 miesiące od daty rozpoczęcia tj. od 25.07.2017 r. Ostateczny termin przekazania inwestycji do użytkowania zaplanowano na czerwiec 2020 r. – informuje GDDKiA.

Sam węzeł Lubelska wybuduje za 190 mln zł konsorcjum firm TPF Sp. z o.o. oraz TPF Getinsa Eurostudios S.L. Będzie to węzeł dwupoziomowy łączący Południową Obwodnicę Warszawy, czyli trasę S2 ze Wschodnią Obwodnicą Warszawy (S17), a także z autostradą A2. Obiekt ten umożliwi ruch w kierunku Terespola (A2), Białegostoku (docelowo S8), Lublina (docelowo S17) oraz w stronę zachodniego węzła Konotopa. Węzeł również ma powstać do 2020 r.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.