Podkowa w oku kamery. Sieć monitoringu rośnie

Podkowa Leśna

Powiększa się sieć monitoringu miejskiego w Podkowie Leśnej. W mieście-ogrodzie przybyło w ostatnim czasie osiem kamer, a kolejne są już w planach. Docelowo ma ich być ponad 30.

O rozbudowie systemu poinformował na swoim blogu Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej. – Kamery będą usytuowane na wylotach z miasta, tak aby monitorować wjazd i wyjazd z miasta oraz będą obrotowe z detektorem ruchu, o wysokiej rozdzielczości, na podczerwień w najbardziej newralgicznych miejscach i najbardziej zagrożonych. Dotychczas zostały zamontowane w centrum Podkowy Leśnej cztery kamery wraz z systemem monitorującym, a od maja 2018 r. wzbogaciliśmy się o kolejne osiem sztuk – czytamy we wpisie.

Jak argumentuje podkowiański włodarz, to narzędzie do walki z przestępczością w mieście. – Kamery są wykorzystywane nie tylko do bieżącego monitorowania zagrożeń i wykrywania przestępstw oraz wykroczeń, ale przede wszystkim działają prewencyjne i odstraszają potencjalnych przestępców od popełnienia przestępstw i wykroczeń. Dzięki zamontowanym kamerom i dostępie do zarejestrowanego materiału z kamer policja ma ułatwione działania polegające na ustaleniu sprawców, nie tylko przestępstw, ale i wykroczeń – zaznacza Tusiński. – Rozbudowa systemu monitoringu wizyjnego w Podkowie Leśnej, mam nadzieję zaowocuje znacznym spadkiem wybryków chuligańskich, kradzieży, niszczenia mienia oraz wzrostem przestrzegania zasad ruchu drogowego nie tylko w obrębie zasięgu kamer – dodaje.

Czy jednak tak duże natężenie kamer i stałe monitorowanie wjazdów i wyjazdów z Podkowy nie ingeruje za bardzo w prywatność mieszkańców? To pytanie zadaliśmy burmistrzowi Podkowy bezpośrednio. – Kilka dni temu weszły w życie przepisy określające zasady monitoringu w miejscach publicznych i nagrania przechowywane są zgodnie z jej zapisami – zapewnia Artur Tusiński.

Według burmistrza liczba kamer nie jest zbyt duża. – Liczba kamer to wynik dyskusji z udziałem policji. Wytypowaliśmy docelowo 32 miejsca: główne punkty w mieście i ulice wylotowe. Policja wówczas stała na stanowisku, że aby miasto było dobrze chronione, należy mapować wylotówki, aby prześledzić tych, którzy wyjeżdżają. To jest taki „maks”, który zakładamy. W tym troku tych 32 kamer jeszcze nie będzie. Sukcesywnie w miarę instalowania światłowodów będą montowane – wyjaśnia burmistrz Podkowy Leśnej.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.