Podczas upałów pamiętajmy o dzieciach, osobach starszych i zwierzętach!

Region

Przypominamy żeby pod żadnym pozorem nie zostawiać wewnątrz pojazdów dzieci, a także zwierząt. Zwróćmy uwagę również na osoby starsze i reagujmy jeśli ktoś potrzebuje pomocy.

Choć takich przypadków jest mało, to wciąż nie wszyscy potrafią zrozumieć, że nie wolno zostawiać dzieci we wnętrzu nagrzanego samochodu. 31 lipca po południu w Zielonej Górze kobieta pozostawiła dwie córki w pojeździe, po czym poszła na zakupy. Dzieci przebywały w gorącym wnętrzu ponad pół godziny, na ratunek ruszyli strażacy, którzy wybili szybę. Na szczęście skończyło się tylko na strachu…

Takie zachowania są skrajnie nieodpowiedzialne i mogą zakończyć się tragedią. – Przebywające w samochodzie dziecko narażone jest na niebezpieczeństwo przegrzania organizmu, które może doprowadzić do zagrażających życiu urazów narządów wewnętrznych oraz udaru cieplnego – informują strażnicy miejscy z Grodziska Mazowieckiego. – Szczególnie narażone na wysokie temperatury są dzieci do lat 3, u których mechanizmy termoregulacji są niewykształcone, temperatura ciała wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż u osoby dorosłej. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Maluchy pozostawione bez opieki w zamkniętym, nagrzanym samochodzie są osłabione, potliwość ich organizmu znacznie wzrasta – dodają. 

Warto dodać, że dzieci w takich sytuacjach nie krzyczą ani nie płaczą, zazwyczaj są zdezorientowane i nie mają siły aby sygnalizować wołanie o pomoc. Nie zostawiajmy dzieci w autach, to samo tyczy się zwierząt! Gdy zauważymy taką sytuację mamy prawo wybić szybę w aucie, następnie niezwłocznie należy powiadomić policję. 

Ale to nie wszystko. Z pozoru zwykła wycieczka na plac zabaw może spowodować nieprzyjemne sytuacje. Na słońcu metalowe elementy wyposażenia placów zabaw nagrzewają się, gdy o tym zapomnimy i posadzimy dziecko na huśtawce, może się to skończyć nieprzyjemnymi poparzeniami spowodowanymi przez gorące łańcuchy. Trzeba też pamiętać, że samochodowe foteliki również posiadają metalowe elementy (zapięcia) i podczas upałów również robią się niemiłosiernie gorące.

Pomocy mogą potrzebować też osoby starsze. Zwracajmy większą uwagę na otoczenie i nie bądźmy obojętni na wołanie o pomoc!

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.