Pociągi są, ale ich nie ma

Region

Dwa pociągi interREGIO spółki Przewozy Regionalne, które według nowego rozkładu jazdy kolei zatrzymują się w Pruszkowie, nie są ujęte w rozkładzie jazdy na stacji PKP w Pruszkowie. Kasjerki obsługujące dworcowe kasy nic o tych pociągach nie wiedzą – zaalarmował nas czytelnik.

Informacja o dwóch pociągach InterRegio „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” i „Ernest Malinowski”, które jadą odpowiednio z Rzeszowa i Krakowa przez Pruszków do Warszawy Wschodniej i zatrzymują się w Pruszkowie (odpowiednio o godz. 10.09 i 21.08) oraz na stacjach Warszawa Zachodnia, Warszawa Ochota, Warszawa Śródmieście, Warszawa Powiśle i Warszawa Stadion, znalazła się na portalu WPR24.pl i w ostatnim numerze „Gazety WPR”. Informowaliśmy wówczas również o tym, że pociągami tymi na odcinku Pruszków – Warszawa Wschodnia można podróżować na podstawie wspólnego biletu warszawskiego Zarządu Transportu Miejskiego.

Jeden z naszych czytelników poinformował nas, że pociągów nie ma w żadnych rozkładach jazdy. „Na dworcu w Pruszkowie te pociągi nie są ujęte w rozkładzie nad kasami. Kasjerki w Pruszkowie twierdzą, że żadne pociągi InterRegio w Pruszkowie się nie zatrzymują. Według wyszukiwarki połączeń kolejowych na stronie rozklad.pkp.pl oba pociągi w Pruszkowie się nie zatrzymują. Ogólnopolska informacja kolejowa pod nr 22 194 36 również twierdzi, że oba pociągi w Pruszkowie się nie zatrzymują” – napisał w mailu do naszej redakcji.

Wyszukiwarka i infolinia informują poprawnie

Sprawdziliśmy. W wyszukiwarce połączeń kolejowych na stronie rozklad.pkp.pl znaleźliśmy bez problemu połączenie Pruszków – Warszawa Wschodnia realizowane przez obydwa pociągi. Również informacja kolejowa pod numerem telefonu 22 194 36 bezbłędnie podała nam informacje o godzinach ich kursowania i stacjach, na których się zatrzymują. Pytaliśmy o możliwość bezpośredniego dojazdu z Krakowa do Pruszkowa i w odpowiedzi otrzymaliśmy propozycję skorzystania właśnie z tych dwóch pociągów, jako umożliwiających podróż bezpośrednio z Krakowa do Pruszkowa.

Na dworcach nikt nic nie wie

Jednak sytuacja na pruszkowskim dworcu kolejowym wygląda tak, jak informował nasz czytelnik. W rozkładzie nad kasami pociągów nie ma. Zdezorientowane kasjerki nic o nich nie wiedzą. Również żaden z rozkładów wywieszonych w gablotach na peronie nie informuje o takich kursach. I nie tylko tu, w Pruszkowie. Sprawdziliśmy również warszawski dworzec Ochota. Tu również nie ma żadnych informacji. A więc sytuacja tak samo wygląda na wszystkich stacjach z wyjątkiem Zachodniej i Wschodniej, bo tam pociągi te będą ujęte w rozkładach dalekobieżnych. Jednak pasażerowie korzystający z kolejowej komunikacji podmiejskiej zazwyczaj nie przyglądają się rozkładom pociągów dalekobieżnych. Po to więc, żeby dowiedzieć się, że te pociągi są, trzeba wiedzieć, że one są i wiedzieć, gdzie ich szukać.
To oznacza, że podróżni nie tylko nie dowiedzą się o istnieniu takich kursów, ale również nie będą mogli kupić na nie biletu. Oprócz tego, że podróż interREGIO z Pruszkowa do Warszawy odbywa się na podstawie wspólnego biletu, to w kasie na każdej stacji powinna być możliwość kupienia na te pociągi normalnego biletu kolejowego. A trudno kupić taki bilet u kasjerki, która twierdzi, że takich połączeń nie ma.

Coś nie zagrało

– Za wywieszenie rozkładu jazdy pociągów interREGIO na stacji w Pruszkowie odpowiadają Koleje Mazowieckie – tłumaczy Michał Lipiński z biura prasowego spółki Przewozy Regionalne. Dodaje, że spółki PR i KM zawarły w tej sprawie umowę, która określa, że ta spółka, do której należy dbanie o rozkład jazdy na danej stacji, umieszcza w nim informacje o pociągach drugiej ze spółek, jeśli takie na danej linii kursują, i sprzedaje też na nie bilety. – Rzeczywiście coś tym razem nie zagrało i obydwu pociągów zabrakło w rozkładzie. Być może, dlatego, że na tej linii jest to sytuacja nowa. Sprawa została już jednak wyjaśniona i jeszcze przed świętami rozkład jazdy ma zostać zaktualizowany – dodaje Michał Lipiński.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.