Po spotkaniu w Regułach. Mieszańcy negatywnie o budowie siedziby PAŻP-u

Michałowice

Budowa wielkiego kompleksu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Regułach budzi wielkie emocje. W miniony wtorek odbyło się spotkanie informacyjne w tej sprawie. Padło wiele ważnych pytań, ale czy odpowiedzi były satysfakcjonujące?

Spotkanie rozpoczęło się od przemówień i przedstawienia prezentacji przez przedstawicieli PAŻP-u. Na wstępie przekazano informacje ogólne, które dostępne były już wcześniej na portalu WPR24.pl. Krótko tylko przypomnijmy, że nowa siedziba PAŻP będzie małym miasteczkiem z budynkami biurowymi, operacyjnymi, przychodnią, restauracją, własnymi terenami rekreacyjnymi, garażami podziemnymi oraz parkingami (łącznie ponad 1 tys. miejsc na pojazdy). Sprawdź informacje znajdujące się tutaj.

Warto tutaj dodać, że w skład całej inwestycji wchodzi również budowa masztów radiokomunikacyjnych. W porównaniu do kompleksu budynków, to jakby dwa oddzielne zadania. Budowa masztów ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Jak twierdzą przedstawiciele PAŻP, przeprowadzenie tego zadania to kwestia kilku miesięcy.

Najciekawszą i najbardziej merytoryczną częścią spotkania był moment, w którym mieszkańcy mogli zadawać pytania. Mieszkańcy byli niezwykle aktywni i mieli wiele wątpliwości dotyczących budowy tak wielkiego obiektu w Regułach. Zainteresowani byli nie tylko mieszkańcy gminy Michałowice, ale także Pruszkowa – zwłaszcza sąsiedniej dzielnicy Malichy.

Pierwsze wątpliwości, które wyrazili zebrani mieszkańcy, dotyczyły wpływu masztów radiokomunikacyjnych na zdrowie. – Maszty służą do komunikacji kontrolerów ruchu lotniczego z pilotami statków powietrznych. Takich obiektów mamy na terenie kraju kilkadziesiąt – mówił podczas spotkania Tomasz Syga, specjalista ds. radiokomunikacji PAŻP. – pracujemy na częstotliwościach, które są przeznaczone dla komunikacji lotniczej tj. pasmo UHF i VHF. Nie są to częstotliwości, które mogą w jakikolwiek sposób wpływać na zdrowie – wyjaśniał.

Kolejna kwestia, który wzbudziła najwięcej emocji podczas spotkania dotyczyła rozwiązań infrastrukturalnych, czyli dojazdu do wielkiego kampusu. Pojawiły się obawy, że po budowie tak wielkiego obiektu al. Powstańców Warszawy zostanie sparaliżowana w godzinach szczytu. Przypomnijmy, że PAŻP chce wybudować parkingi na ponad 1 tys. pojazdów.

– Prace nad rozwiązaniami powiązania naszej infrastruktury z terenem przyległym rozpoczną się w niedługim czasie. My z gminą i powiatem będziemy opracowywać te rozwiązania i na bieżąco państwa o tym informować. Gdy będziemy dysponować analizami ruchu, zaproponujemy pewne rozwiązania, i zastanowimy się, które rozwiązania drogowe wybrać i zaproponować – powiedział Mariusz Zieliński, kierownik programu.

W czasie spotkania przedstawiciele PAŻP wyjaśnili, że w podlegają określonym regułom, które pozwalają na konkretne inwestycje. Agencja posiada też określony budżet. Jak wyjaśnili w ich kompetencji nie mieści się budowa tunelu, mostów lub różnych modeli drogowych.

Szansą na wprowadzenie odpowiednich rozwiązań komunikacyjnych jest apel do ministra infrastruktury. – W budżecie tej inwestycji nie ma budowy drogi. Umówiliśmy się, że wspólnie z przedstawicielami PAŻP-u pójdziemy do ministra infrastruktury, przedstawimy mu sytuację Reguł. Będziemy zabiegać o to, aby ul. Graniczną przebiegła tunelem pod torami WKD – zaznaczyła Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice.

Jako argument przeciw drogowemu paraliżowi przedstawiono dojazd do PAŻP-u przy pomocy Warszawskiej Kolei Dojazdowej. – Wierzę, że znacząca część pracowników będzie chciała przerzucić się na transport WKD, bo tutaj jest rewelacyjny dojazd – powiedział Janusz Janiszewski, prezes PAŻP.

Stwierdzono też, że pracownicy PAŻP-u nie będą przemieszczać się do pracy i wracać w godzinach głównych potoków komunikacyjnych, czyli w przed szczytowym okresie.. Pracownicy będą rozpoczynać pracę o 7.30, a kończyć 15.30. Stwierdzenie to spotkało się z dużym sprzeciwem i brakiem zgody ze strony mieszkańców.

Analiza ruchu drogowego dopiero powstanie. Jej przygotowanie zajmie około roku. Podczas spotkania zapowiedziano, że w przyszłości odbędą się kolejne konsultacje.

Całe spotkanie możecie obejrzeć tutaj:

 •  
 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 12

12 odpowiedzi na “Po spotkaniu w Regułach. Mieszańcy negatywnie o budowie siedziby PAŻP-u”

 1. omaszomasz pisze:

  Lepiej tam Auchan postawić! Bo i warzywka świeże i domestos w promo!

 2. Robi pisze:

  lokalizacja rewelacyjna. Trzeba spojrzec szerzej na sprawe a nie tylko przez pryzmat mieszkancow i ich widzimsie. Inwestycja bardzo dobra, pojawia sie nowe mozliowsci dla mieszkancow, nowe dorogi. Te beda szczegolnie wazny przy dojazdach do tego nowego centrum edukacyjnego w Regulach, ktore planuje wybydowac wojtowa. Bedzie droga to beda gimbusy dla dzieci, by mogly dojechac do kampusu edukacyjnego czy tez dla opiekunow by mogli bezpiecznie dostac sie do przedszkola w Regulach z Michalowic. Inwestycja lokalizacyjnie bardzo dobra, nic nie zmieniajcie.

  • kwas pisze:

   Właśnie w tym rzecz że przy budowie tak dużej inwestycji nie ma w planach budowy jakiejkolwiek nowej drogi a także możliwości sfinansowania rozbudowy przez PAżP już istniejących rozwiązań komunikacyjnych. Poza tym to będzie obiekt strategiczny gdzie postronny człowiek, czytaj – okoliczny mieszkaniec nie będzie miał wstępu na teren kampusu! I jak tu się nie wkurzać, niech idą ze swoimi antenami i masztami na tereny obok nowego lotniska w Baranowie !

 3. obywatel@biedny szary pisze:

  Jak to się ma oświadczenia p. wójt że nie ma zgody gminy na maszty antenowe ,tylko na,,wielki kompleks”.Pan Syga mówi o paśmie UHF I VHF a co z HF do dalekosiężnej łączności.

 4. Pruszkowianin pisze:

  Reguly mialy szanse stac sie osrodkiem edukacyjnym, ale widac tradycja muzyki bazarowej disko polo dalej w nich siedzi – dla niewiedzacych powstala tam pierwsza wytwornia tej „muzyki” w Polsce. Paskudne perony i wiaty, jeden wielki parking po srodku, disko polo i do przodu. Oto obraz Regul. Szkoda, bo mogloby byc tak fajnie – nowoczesny osrodek edukacyjny zamiast pola chwastow.

 5. Jan pisze:

  No i super. Zakorkujmy Pruszków jeszcze od tej strony. Bo parkingi i inwestycje ważniejsze niż dojazd do nich.

 6. Aga pisze:

  No troche niedokładne te informacje… pracownicy PAZP rozpoczynaja prace w cyklach od godzin 6.00, 07.00, 07.30, 08.00, 14.00, 19.00, 22.00, a koncza tez roznie 14.00, 15.00, 15.30, 16.00, 19.00, 22.00

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły