Plaga pożarów traw

Region

Od początku tego roku tylko w dwóch powiatach: grodziskim i pruszkowskim doszło do 74 pożarów traw i nieużytków rolnych. Niestety, główną przyczyną takich zdarzeń są podpalenia. – To skrajnie niebezpieczne i nieodpowiedzialne zachowanie ludzi – podkreślają strażacy.

Na przełomie zimy i wiosny każdego roku gwałtownie wrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Biorąc pod uwagę skalę całego kraju, najwięcej tego typu pożarów zanotowano w marcu i kwietniu ubiegłego roku, bo niemal 44 tys. Jak wylicza Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, w wyniku takich zdarzeń w 2015 r. zginęło 7 osób, a 141 zostało rannych. Strażacy rozpoczęli kampanię „STOP pożarom traw!” aby zmniejszyć liczbę takich pożarów i podnieść świadomość ludzi w zakresie zagrożeń związanych z wiosennym podpalaniem nieużytków rolnych.

Tegorocznie dane są zaskakujące, lecz nie ma w nich nawet kropli pozytywnych informacji. Na całym Mazowszu doszło już do 1722 takich pożarów. W naszym regionie sytuacja także wygląda nieciekawie. Tylko w powiecie pruszkowskim strażacy opuszczali swoje jednostki 24 razy. – Jednego dnia, 5 kwietnia wyjeżdżaliśmy cztery razy. Odnotowaliśmy wtedy pożary nieużytków w Mosznie, Dawidach i dwa w Brwinowie przy ul. Biskupickiej. Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce 6 kwietnia około godz. 11.00 w Pruszkowie w rejonie ul. Parzniewskiej – wyjaśnia st. kpt. Karol Kroć, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie.

Natomiast w powiecie grodziskim do tej pory wybuchło aż… 50 takich pożarów. – To zdecydowanie za duża liczba tego typu zdarzeń. Najwięcej zgłoszeń odnotowaliśmy w gminach Żabia Wola i Baranów, w pierwszym przypadku wyjeżdżaliśmy 17 razy, zaś w drugim 16 – podkreśla bryg. Krzysztof Tryniszewski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim.

Osoby, które podpalają trawy nie zdają sobie sprawy jak bardzo jest to niebezpieczne. Pożary traw zagrażają ludziom, zwierzętom, budynkom mieszkalnym i gospodarczym oraz środowisku. Stwarzają również niebezpieczeństwo dla podróżujących ponieważ zadymienie ogranicza widoczność kierowcom. Ponadto taki pożar szybko się rozprzestrzenia i nie zawsze jest łatwy do ugaszenia.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.