Plaga kradzieży aut. Na celowniku toyoty yaris

Pruszków

Od początku stycznia w Pruszkowie i najbliższych okolicach skradziono pięć toyot yaris. Policja szuka sprawców kradzieży.

W 2017 r. w Polsce złodzieje najchętniej kradli samochody niemieckich marek. Głównie chodziło tu o volkswageny i audi. Inaczej statystyki „popularności” prezentują się w Warszawie i okolicach. Tu łupem złodziei najchętniej padają japońskie produkcje, głównie toyoty yaris. 

W ostatnim czasie na facebookowych forach pojawił się szereg informacji o kradzieżach toyot w rejonie Pruszkowa. – 31 stycznia wieczorem, spod przychodni weterynaryjnej w Pruszkowie na al. Wojska Polskiego ukradziono mi samochód toyota yaris – napisała w poście Agata. W komentarzu do wpisu Iza dodała, że jej samochód został skradziony w Pruszkowie 20 stycznia. To też była toyota yaris. Aneta wpis dodała 23 lutego. – Kochani skradziono mi samochód w Parzniewie spod Biedronki!!! Złodzieju zlituj się i oddaj auto. Mam maleńkie dziecko i jestem samotną matką!!! Proszę o udostępnianie – apeluje w swoim poście. Jej samochód to, podobnie jak w poprzednich przypadkach, toyota yaris.

Skontaktowaliśmy się z policją, by ustalić do ilu kradzieży toyot doszło w okolicach Pruszkowa. – W styczniu na terenie Pruszkowa skradziono dwa takie samochody. Do dwóch kolejnych kradzieży doszło na terenie Piastowa. W lutym otrzymaliśmy zgłoszenie o jednej kradzieży z Brwinowa. W tym przypadku auto zniknęło z osiedla w Parzniewie. Skradzione pojazdy to toyoty yaris z różnych roczników. Głównie są to młodsze, kilkuletnie auta – mówi nam podkom. Karolina Kańka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie. 

Policjanci nie chcą jednak zdradzić czy wspomniane kradzieże są ze sobą powiązane i czy funkcjonariusze mają już wytypowanych sprawców. – Złodzieje działają różnymi metodami. Coś co łączy te sprawy to fakt, że wspomniane samochody zostały skradzione z parkingów niestrzeżonych i ulic. Żaden z nich nie został ukradziony metodą „na śpiocha”. To jedyne co mogę powiedzieć. Policjanci cały czas pracują nad sprawą – dodaje podkom. Kańka. 

Przed kradzieżą warto zabezpieczyć każde auto, bez względu na jego wartość. Jak to zrobić? W samochodzie oprócz fabrycznego alarmu warto zamontować blokadę zapłonu, której wyłącznik znajduje się w miejscu znanym tylko właścicielowi. Jeśli auto musimy zaparkować na noc na ulicy, to zostawmy je w miejscu dobrze oświetlonym. Warto pomyśleć również o specjalistycznym oznakowaniu najważniejszych elementów. 

Parkując przed sklepem należy pamiętać o włączeniu alarmu i innych zabezpieczeń oraz zamknąć samochód. Nie zostawiajmy w aucie cennych rzeczy – laptopów, telefonów i innej elektroniki. Jeśli już coś musimy zostawić w pojeździe, to schowajmy to do bagażnika. Rzucona na tylne siedzenie kurtka czy marynarka może kusić złodzieja. 

A co jeśli idąc ulicą widzimy kogoś, kto dziwnie zachowuje się przy zaparkowanym samochodzie. – Należy zadzwonić na policję lub straż miejską. Funkcjonariusze pojadą na miejsce, wylegitymują taką osobę i sprawdzą czy to właściciel auta, czy ktoś zupełnie obcy – zaznacza podkom. Karolina Kańka.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.