Płaca minimalna większa o 69 złotych

Region

W przyszłym roku płaca minimalna wyniesie 1386 zł – podaje Gazeta Prawna. Podwyżka najniższego wynagrodzenia wpłynie również na wysokość dodatków i odszkodowań.

Rada Ministrów ustaliła, że w 2011 roku płaca minimalna wyniesie 1386 zł, to o 69 zł więcej niż obecnie. Rząd nie przyjął jednak propozycji podwyżki proponowanej przez związki zawodowe i pracodawców, którzy chcieli podnieść minimalne wynagrodzenie do poziomu 1408 zł.

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej zmienia się również wysokość stawek dla świadczeń pracowniczych i zobowiązań, jakie musza płacić przedsiębiorcy. Zmiany będą obejmować m.in. dodatek za pracę w nocy, maksymalną kwotę odpraw dla pracowników objętych grupowym zwolnieniem oraz minimalną wartość odszkodowania za mobbing czy dyskryminacje w zatrudnieniu. Ponad to aneksy do umów powinni podpisać wszyscy pracownicy otrzymujący najniższą stawkę wynagrodzenia.

Przedsiębiorcy natomiast będą musieli odprowadzać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyższe składki. Dotyczyć to ma tylko tych, którzy korzystają z preferencyjnej stawki ich naliczania. Państwo natomiast wyda więcej na składki osób korzystających z urlopu wychowawczego.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.