Pierwszy pociąg już w kwietniu

Kolej

Warszawska Kolej Dojazdowa czeka na dostawę nowych pociągów, które produkuje dla niej firma Newag z Nowego Sącza. Pierwszy skład 39WE do lokomotywowni w Grodzisku Mazowieckim trafi najprawdopodobniej już pod koniec kwietnia.

W ubiegłym roku warszawska Kolej Dojazdowa rozstrzygnęła przetarg na dostawę sześciu nowych składów. Do przetargu zgłosiły się dwie firmy PESA Bydgoszcz oraz Newag z Nowego Sącza. Korzystniejsza ofertę złożył drugi z producentów i to właśnie on dostarczy przewoźnikowi sześć nowych składów. Zgodnie z umową pierwszy pojazd ma trafić do grodziskiej lokomotywowni po 18 miesiącach od podpisania umowy, a ostatni po 24 miesiącach.

Nowe kolejki będą przystosowane do pracy pod napięciem zasilania 3000V prądu stałego. Zdaniem przewoźnika znacząco poprawią komunikację i komfort podróży. – Na zamówienie Warszawskiej Kolei Dojazdowej wyprodukowanych zostanie sześć sześcioczłonowych pojazdów o długości 60 m, składających się z dwóch jednoprzestrzennych części, po trzy człony każda. Każdy pociąg pomieści łącznie 505 pasażerów, w tym 164 na miejscach siedzących. Nowe EZT (39WE) na linii WKD pojadą z prędkością 80 km/h. Na tory wyjadą w 2016 roku – informuje Krzysztof Kulesza, rzecznik prasowy spółki.

Pierwszy skład w grodziskiej lokomotywowni pojawi się w kwietniu. Wiele wskazuje również na to, że pasażerowie praktycznie od razu będą mogli z niego skorzystać. Przewoźnik planuje bowiem przejść na wyższe napięcie, gdy otrzyma pierwszy skład od Newagu. Dziś na napięcie na linii to 600V, po zmianie będzie to 3000V. Po zmianie napięcia wszystkie linie WKD będą obsługiwane jedynie przez nowoczesne pociągi. A co ze starymi składami EN94? Te trafią na złom.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.