Piastowska linia P2 połączy Pruszków z Warszawą?

Pruszków

O tym z mieszkańcy Puszkowa czekają na połączenie autobusowe z Warszawą wiadomo od dawna. Okazuje się, że jedną z opcji rozważanych przez pruszkowskich włodarzy jest wydłużenie jednej z piastowskich linii autobusowych.

Pod koniec ubiegłego roku z pruszkowskich ulic zniknęły linie autobusowe uruchomione na czas zamknięcia linii kolejowej 447. Mowa tu m.in. o autobusach ZP i ZW. Od tamtej pory mieszkańcy Pruszkowa zaapelują do władz miasta o stworzenie autobusowego połączenia z Warszawą.

Rozmowy z ZTM zostały już podjęte, ale ewentualne decyzje dotyczące wprowadzenia takiego rozwiązania czekają na rozpatrzenie przez warszawski Zarząd Transportu Miejskiego. – Z informacji uzyskanej od przedstawiciela ZTM wiem, że oni swoją taką pierwszą nazwijmy to „sesję budżetową” będą mieli w marcu. Musimy wcześniej wystąpić do ZTM, tak by kwestia stworzenia połączenia autobusowego do Pruszkowa została rozpatrzona w marcu – mówił nam w grudniu Paweł Makuch, prezydent Pruszkowa. – Nie mamy możliwości przyspieszenia tego terminu. Chciałbym żeby mieszkańcy zdawali sobie, że uruchomienie takiego transportu międzygminnego nie odbywa się z dnia na dzień – dodaje.

Okazuje się jednak, że pruszkowscy włodarze rozważają również inne rozwiązania. Jednym z nich jest wydłużenie trasy jednej z linii autobusowych kursujących po Piastowie. Nie chodzi tu jednak o linie 716 czy 717. Te obsługiwane są właśnie przez wspomniany wcześniej ZTM. Obsługę połączenia Pruszków – Piastów – Ursus miałaby zapewnić piastowska linia P2. – Założeniem linii P2, która została uruchomiona gdy nie kursowały pociągi, było dowiezienie mieszkańców z centrum miasta do pierwszej strefy biletowej – zaznaczył na sesji 19 lutego Grzegorz Szuplewski, burmistrz Piastowa. – Jest pomysł zwiększenia zasięgu tej linii. Rozmawiałem z prezydentem Pruszkowa o pomyśle, by autobus jeździł do ronda na Żbikowie. Kursując ulicą Warszawską, Broniewskiego i Warsztatową do ronda w Pruszkowie i tu (w Piastowie – przyp. red.) tak jak jeździ do pętli na Niedźwiadku. Oczywiście musielibyśmy się podzielić kosztami – zaznaczył.

Niektórzy radni nie są do końca zadowoleni z tego pomysłu. – Nie wiem czy to jest dobry pomysł. Jeździ trójka z Pruszkowa do nas. Jeśli my zostawimy taki busik, to po takim kursie (z Pruszkowa – przyp. red.) nasi mieszkańcy mogą się nie zmieścić. Jest taka obawa. My mamy dbać o swoich mieszkańców, a ewentualnie dopiero później o okolicznych. Jeżeli autobus miałby być powiększony, tym bardziej że Pruszków by dopłacił, to jest tu może sens – przyznał radny Tomasz Sarnacki.

Według burmistrza Szuplewskiego takie połączenie rozwiązałoby problem dogodnego połączenia Piastowa i Pruszkowa. Dziś jest to możliwie tylko dzięki linii nr 3 oraz pociągom Kolei Mazowieckich i Szybkiej Kolei Miejskiej.

Dziś jeszcze nie wiadomo na jakich zasadach piastowska linia miałaby obsługiwać mieszkańców Pruszkowa. Nie wiadomo nawet czy ten pomysł w ogóle zostanie zrealizowany, to jeden z rozważanych scenariuszy. Kluczowa dla kwestii połączeń autobusowych Pruszkowa ze stolicą będzie decyzja ZTM. A na tę trzeba poczekać do marca.

 •  
 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 51

51 odpowiedzi na “Piastowska linia P2 połączy Pruszków z Warszawą?”

 1. Zbik269 pisze:

  Super pomysł tylko linia 3 (w przyszłości elektryczna – dwa autobusy wynegocjował były prezydent) powinna mieć pętlę na Niedźwiadku.

 2. iks pisze:

  dlaczego nie ma połączenia Pruszków – Piaseczno? Żeby się tam dostać trzeba przez zachodnią jechać. Do Janek dojeżdża autobus, to już połowa drogi…

 3. Misia pisze:

  Kiedy będzie 1 strefa ztm do Pruszkowa?

 4. Ania pisze:

  Anonim bład! Nie z Socho-czewa a z Sochaczewa !!!! To piekne City

 5. Adam pisze:

  A z Pruszkowa do Sochaczewa mozemy jakis autobus uruchomic? Jezdzic mozna by do Zelazowej Woli na weekendy i do Sochaczewa nad Bzure !

 6. Arni pisze:

  Połączenie autobusowe Warszawa Pruszków, Pruszków Warszawa jest banalnie proste,
  wystarczy zapłacić i macie.
  ZTM Warszawa jest firmą która jak każda ma generować dochód.
  Zapytajcie Waszego prezydenta do jakiego miasta wysyła Was do pracy nie ponosząc kosztów zatrudnienia
  i co daje w zamian !
  Macie kupę hajsu z podatków ukradzionych Stolicy, dalej Was nie stać na własną linię ?
  Wstyd, dziad zawszę będzie DZIADEM !

  • Wilku Starszy pisze:

   „Macie kupę hajsu z podatków ukradzionych Stolicy, dalej Was nie stać na własną linię ?”

   To jest nowość w narracji Pana Najeżdżanego. Jakie podatki kradniemy stolicy? PIT płacimy tam gdzie mieszkamy i jest to zgodne z prawem. Więc gdzie tu kradzież?
   Pruszków też dużo traci przez słoiki zameldowane na wsi, a mieszkające tutaj i pracujące w Warszawie. Nie jesteście jedynymi pokrzywdzonymi przez system.
   Warszawskie firmy nie byłyby w stanie funkcjonować bez pracowników spoza miasta.
   Zresztą żaden z ciebie warszawiak skoro znasz ten portal. Sam z Pruszkowa pochodzi, przeprowadził się i teraz struga wielkiego warszawskiego pana. A kysz.

   A płacilibyśmy ZTMowi bardzo chętnie, gdyby nie dawał zaporowych stawek, żeby zniechęcić do korzystania z jego usług. A za drugą strefę płacimy ciężkie pieniądze i co mamy w zamian? Dwa przystanki więcej SKM i kilka kursów nocnych N85 plus jakieś ogryzki autobusowe do Piastowa. ZTM nas doi z pozycji monopolisty zamiast po partnersku.

   • Arni pisze:

    Czytam ten portal tylko dlatego że wroga trzeba trzymać bliżej niż przyjaciela.
    Jak bym miał mieszkać i płacić podatki w pruszkowie to bym się na linę szarpnął.
    Napisz koniecznie o ile mniej wpłacasz kasy do budżetu Stolicy w porównaniu z rodowitym Warszawskim Podatnikiem i zastanów się jak zaparkujesz na miejscu za które nie płacisz w Moim Mieście.
    odpisz, tylko konkretnie !!!

   • Arni pisze:

    ZTM nie jest twój i nie dyktuj Stolicy warunków !!!

 7. Hi pisze:

  Przecież było dobre połączenie z Pruszkowa do Piastowa na pętlę Ogińskiego.byla bardzo dobra trasa.autobus zbieral pasażerów i objeżdżał Piastów — do stacji w Pruszkowie.dlaczego zlikwidowali ,

 8. Piastun pisze:

  P2 wozi powietrze do Warszawy. Lepsza by była lina Piastów Pruszków !

 9. fw34tw35t43wt5 pisze:

  CO wy za bzdury piszecie, nikt nie chce bydłowozów !!! chyba tylko bezdomni w zimie, zobaczcie co teraz jeździe po Pruszkowie, za każdym autobusem jest chmura czarnego dymu, chyba leją olej opałowy

 10. Wilku starszy pisze:

  Żadnego autobusa! Mata wkd i SKM, mało wam??? Za moje piniadze chceta jeździć? Stanowczo się sprzeciwiam! Ja, wilku starszy!

 11. Anonim pisze:

  zlikwidować linie 3 – bis obsługuje wyłącznie komunalne osiedle na studziennej , bez przesady do tej szkoły na bąkach wybudowanej na pustych polach nie jest aż tak daleko , aby progenitury nie mogły przemierzyć ją z ,, kapcia,, wyborcze pomysły poprzedniej ekipy w tym mieście

  • Zed pisze:

   Takie argumentu racjonalizatorskie, o ile dobrze pamiętam, mieli ormowcy w stanie wojennym. Trasa L3 bis jest bardziej skomplikowana nie tylko z/do Studziennej. A przede wszystkim obsługuje nie tylko szkołę ale i przedszkole i żłobek.

 12. teresa pisze:

  a do Ożarowa to nie łaska ??????

 13. Michal pisze:

  Super. Prezydent Makuch obiecał przecież też alternatywę dla Żbikowa. Druga strona miasta sądząc po komentarzach chce autobusu tylko dla siebie, a przecież i Żbików musi mieć jakąś opcję. Linia P2 mogłaby kursować bardzo często i być obsługiwana zarówno przez Piastów, jak i Pruszków, każdy finansowałby swoje kursy, zniknąłby problem rozliczeń, przy założeniu likwidacji linii nr 3.

 14. Jacek pisze:

  Bardzo dobry pomysł. Otóż linia ZTM to dobre rozwiązanie, ale potrzebna jest też oferta dla Żbikowa. Dojazd na pętlę do Niedźwiadka to możliwość przesiadki na autobusy z 1 strefy. Czyli nie tylko ,,lepsza” strona Pruszkowa będzie miała alternatywę na wypadek awarii na PKP. Większość komentujących oczywiście nie ogarnia tematu, hejt bez pojęcia o temacie.

 15. Krystyna pisze:

  Ja na temat P1.Przez kilka tygodni jeździł całkiem przyzwoity BUS, łatwo mogły mamy z wózkiem wejść i jeszcze było sporo miejsca, ale dobre się skończyło, teraz to nawet z wózkiem na zakupy nie ma gdzie się podziac. Burmistrz planuje przedłużenie P2, a kierowcy zmuszani są do jazdy po 15godzin,niedługo to i po Piastowie nie będzie miał kto jeździć

 16. Daro z Socho pisze:

  Szary mieszkaniec do psychiatry !

 17. Daro pisze:

  Super decyzja !!!

 18. Wpr Daro pisze:

  Super. Brakowalo Nam autobusu! A Pruszkow to prawie Warszawa

  • Arni pisze:

   A podatek dochodowy gdzie płacisz ?
   Do Warszawy możesz przyjechać na weekend żebyś zrozumiał słowo „kultura” i „dobrobyt”.

 19. och pisze:

  od razu propnuje linie NPJPN – Niedziwadek – Piastow- Jaktorow-Piastow- Nedziwiadek z jednym przysyankiem w WPR przy Maku. Wycieczki bada robic i protezy komunikacyjne. Panie Szuplewski, wez sobie pan ten pomysl …wyrzuc do kosza. Szukaj jeleni gdzie indziej.

  • zed pisze:

   Lecz się człowieku. Dla wielu osób z okolic ulicy Broniewskiego to świetny pomysł. Starczy zobaczyć w jaki sposób „krąży” L3 żeby zrozumieć dlaczego.

   • och pisze:

    sam sie lecz. To ze L3 jezdzi tak a nie inaczej, to wina mieszkancow i radnych wybranych z ich okregow. Potraficie przyklasnac pomyslom z innej gminy nie wymuszajac z wlasnej nic, co dla was jest dobre.

   • Jaka pisze:

    Starczy to uwiąd 😉 …popraw na wystarczy.

 20. MOP pisze:

  NIE DA SIĘ!!!!

 21. Paulson pisze:

  Zrobić własną komunikację do Wawy, a nie ciągle się prosić. Na takie protezy jak P2 nie ma mojej zgody w kwestii dopłat z budżetu.

  • Jan Groszek pisze:

   własna komunikacja? po co? Aby płacić za dwa bilety? I tak każdy ma miesięczny mzk, bo musi aby po warszawie się poruszać

   • Wawa pisze:

    Jak to musi ?
    Czy ktoś z Warszawy każę ci ją codziennie okradać ?
    Płacisz za utrzymanie parkingu, chodnika, kosza na śmieci i wiat przystankowych w Stolicy ?
    Gdzie rozliczasz podatek ?

    • Zed pisze:

     W obecnym czasie poszukiwań pracowników nawet najgłupsi zrozumieli, że bez pracowników spod Warszawy, we stolycy by nie było żadnych wpływów podatkowych, nie tylko na chodniki ale i na szkoły.

     • Wawa pisze:

      Poczytaj o budżecie Stolicy, nie usprawiedliwiaj kłamstwem swej nieudolności i swojego prezydenta.
      Taka bieda jak wasza powinna nie opuszczać pruszkowa.

 22. szary@mieszkaniec pisze:

  A MOŻE BY TAK STATEK DO MŁOCIN ? Autobusy przeważnie są w b. złym stanie technicznym emitują ogromne ilości zanieczyszczeń(ludzie spójrzcie co wydobywa się z autobusów komunikacji,,miejskiej” jeżdżących po pruszkowie).Nic nie może się równać z taborem szynowym .

 23. helenowska 24 pisze:

  Jeśli normalna linia ztm do Warszawy nie powstanie, to zwyczajnie się stąd wyprowadzę. PSM okrada nas w czynszach obniżając komfort mieszkania tutaj a nawet nie ma jak po ludzku dostać się do Warszawy.

 24. jot pisze:

  brawo, i to się nazywa rozwój komunikacji

 25. lennox pisze:

  … a od ronda na Żbikowie którędy ? Pewnie znowu z pominięciem Warszawskiej. Czyli, jak L3. Do Ursusa prze Żbików.

 26. Pruszkowianin pisze:

  Tylko autobus ZTM na trasie: os. Staszica – Plantowa – Powstancow – Wojska Polskiego – al. Jerozolimskie – dw. Zachodni ma sens, w szczycie co kwadrans (oczywiscie jakby sie dalo to czesciej), poza szczytem co 20 min, w weekendy co 20-30 minut. Tabor tez bedzie kluczowy – stare Grodziski raczej wystrasza pasazerow (brak klimatyzacji, brud, syf i ubostwo) niz ich zacheca.

  • jan groszek pisze:

   ty się pruszkowianin nie bój już tak Żbikowa, przecież os. Staszica jeśli chodzi o menelstwo, patologię i brak bezpieczeństwa = Żbików. A po obu stronach Pruszkowa potrzebne są autobusy, więc zrobią P1 dla południa, P2 dla Żbikowa i będzie bliżej do Warszawy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły