Piastów: Dąb Pamięci dla przedwojennego komendanta

Region

Z inicjatywy Urzędu Miejskiego w Piastowie na terenie Komisariatu Policji zostanie zasadzony Dąb Pamięci st. posterunkowego Jana Jene vel Johne, ostatniego przed II wojną światową komendanta policji w Piastowie.

Jan Johne był synem Sylwestra ur. 22 września 1891 r. w Augustówce (powiat Włodawa). Po ukończeniu Szkoły  Policji Państwowej rozpoczął pracę w Policji Państwowej, początkowo w Grodzisku Mazowieckim. Na początku lat trzydziestych przeniesiony został do Piastowa, gdzie pełnił obowiązki  komendanta posterunku w stopniu  st. posterunkowego.

W dniu 3 września 1939 r. wyruszył do punktu mobilizacyjnego w Grodnie gdzie 17 września 1939 r. został wzięty do niewoli i jako jeden z ponad 4 tys. funkcjonariuszy Policji Państwowej osadzony w obozie w Ostaszkowie. Zaewidencjonowany przez NKWD na liście jeńców przewidzianych do rozstrzelania pod nr 10347, został zamordowany przez NKWD w 1940 r. w siedzibie NKWD w Kalinigradzie (obecnie Twer) i pogrzebany  w dołach śmierci w Miednoje.

Mianowany pośmiertnie przez Prezydenta Rzeczpospolitej p. Lecha Kaczyńskiego w dniu 10 listopada 2007 r. na stopień aspiranta Policji Państwowej.

Uroczystość zasadzenia Dębu Pamięci odbędzie się 10 listopada o godzinie 14.00 na terenie Komisariatu Policji w Piastowie (ul. Ks. J. Popiełuszki 24). Poniżej przedstawiamy program:
godz. 14.00 – przybycie pocztów sztandarowych Policji, szkół i innych instytucji
                    – hymn narodowy
                    – wciągnięcie flagi narodowej
godz. 14.10 – wystąpienie okolicznościowe:
                       Zdzisław Brzeziński, Burmistrz Miasta Piastowa
                       Mł. insp. Waldemar Perdion, Komendant Powiatowy Policji w Pruszkowie
                       Zbigniew Johne w imieniu rodziny Jana Johne
godz. 14.20 – uroczyste posadzenie dębu
godz. 14.30 – ks. Paweł Krężołek: modlitwa za Polaków poległych i pomordowanych     w latach II wojny światowej     
godz. 14.45 – zakończenie części oficjalnej
godz. 15.00 – projekcja filmu dokumentalnego Pt: „Pomnik niepoprawny politycznie” (27’)
                    – poczęstunek

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.