Piastów na niechlubnej liście zanieczyszczonych miast

Piastów

Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała ranking najbardziej zanieczyszczonych 50 miejscowości w Europie. Na liście znaleźliśmy Piastów.

Z pewnością nie jest to ranking, którym gminy chciałyby się pochwalić. Zwłaszcza, że smog to ostatnio temat na topie. Wiele mówi się o szkodliwych pyłach, m.in. mikrocząsteczek PM2.5, które mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. W miejscach gdzie powietrze jest najgorsze szczególnie narażone są nasze drogi oddechowe i układ krążenia. 

Niemalże na końcu listy, bo na 43. miejscu znalazł się Piastów. I choć jest niemal na końcu, to nie ma powodów do zadowolenia. Wręcz przeciwnie. Lista obejmuje wszystkie kraje Unii Europejskiej.  Badacze wzięli pod uwagę średnie roczne stężenie pyłu PM2.5. W Piastowie przekracza on 30 µg/m3. Miejscowości z pierwszych pięciu miejsc przekraczają 40 µg/m3.

Na koniec przypomnijmy tylko jak chronić się przed smogiem. W czasie gdy obecność szkodliwych pyłów znacznie przekracza normy, zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu i zaniechać palenia papierosów.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.