Parkometry najpóźniej we wrześniu

Region

To już praktycznie pewne, że w tym roku na ulicach Pruszkowa pojawią się parkometry. Najpóźniej we wrześniu. Alternatywą dla wprowadzenia płatnego parkowania, czyli zniechęcania kierowców do jazdy po Pruszkowie samochodami, ma być komunikacja miejska.

Powodów przemawiających za wprowadzeniem płatnego parkowania jest kilka. Wiceprezydent Pruszkowa Andrzej Kurzela jest zdania, że łatwiej będzie można znaleźć miejsce do zaparkowania, zmniejszy się ruch na ulicach (przez co korki staną się mniej uciążliwe), a budżet miasta zyska wpływy z opłat za parkowanie.

Andrzej Kurzela nie ma złudzeń, że chcąc wprowadzić w Pruszkowie parkometry, trzeba mieszkańcom dać coś w zamian. – Aby wprowadzić płatne parkowanie, którego jednym z celów jest zniechęcenie ludzi do jazdy samochodem po mieście, trzeba dać jakąś alternatywę. Jest nią komunikacja publiczna, którą staramy się rozwijać – mówi wiceprezydent Kurzela. Wylicza, że od 1 marca uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa obsługująca największe osiedle w Pruszkowie, tj. Osiedle Staszica. Są też przymiarki do wprowadzenia kolejnej nowej linii autobusowej obsługującej Żbików i Bąki. Na obydwu tych liniach obowiązywać będą bilety ZTM.

Andrzej Kurzela, zapytany, od kiedy w Pruszkowie zaczęłyby funkcjonować parkometry, szacuje, że po wakacjach, tak, by najpóźniej we wrześniu stały już na ulicach. A gdzie? Począwszy od okolic dworca WKD, na ulicach Kraszewskiego, Prusa, Kościuszki, Niecałej, Sprawiedliwości, po rejon starostwa powiatowego i teren dworca PKP. Wiceprezydent Kurzela przyznaje jednak, że ich wprowadzenie nie jest łatwym przedsięwzięciem. W programie wprowadzenia parkometrów będą musiały uczestniczyć zarówno samorząd powiatowy, jak miejski i podjąć odpowiednie uchwały. W tej sprawie do tej pory odbyły się wstępne rozmowy.

Nie przesądzona jest jeszcze sprawa, czy wprowadzenie płatnego parkowania realizowane będzie z pieniędzy budżetowych miasta, czy też w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. – Jest taka szansa, że firma, która sfinansuje wprowadzenie parkometrów, będzie partycypowała w uzyskanych dochodach. Wówczas odbyło by się to bezgotówkowo – dodaje Andrzej Kurzela. Propozycje te konsultowane będą z Radą Miejska Pruszkowa, z jej komisjami i oczywiście ze starostwem.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.