Park Potulickich: pałacyk na dawnych fotografiach – cz. 3

To jeden z najpiękniejszych budynków na mapie Pruszkowa. Wraz z wozownią, oranżerią, lodownią i innymi elementami tworzy zespół pałacowo-parkowy Potulickich. Jak niegdyś prezentował się jego wygląd zewnętrzny? Sprawdźcie, takie fotografie tylko u nas!

Trudno określić jego początki. Wiadomo, że w pierwszej połowie XIX wieku w Parku Potulickich powstał drewniany dwór. Po przerzucaniu obiektu z rąk do rąk, około 1860 r. budową klasycystycznego pałacu (w miejscu dawnego drewnianego dworu) zajął się Józef Epstein. Dziesięć lat później rozbudowywana jest powozownia, powstaje oranżeria i wieża ciśnień. Park, który możemy podziwiać dziś również został zapoczątkowany przez Epsteina. Projekt założenia parkowego wykonał Karol Sparman.

Kilkanaście lat później zespół pałacowo-parkowy przejmuje Stanisław Wołowski, który to w 1895 r. przekaże majątek swojej córce. Był to podarunek z uwagi na zawarcie małżeństwa córki z hr. Antonim Potulickim. Odtąd zaczyna się historia tej rodziny i ostateczna nazwa parku, która funkcjonuje do dziś.

A co działo się z pałacykiem w czasie drugiej wojny światowej i dalej? W latach 1939-1945 mieszkał tam Walter Bock, niemiecki komisarz miasta. Mieściła się tam także Wojewódzka Rada Narodowa, później Komitet Miejski PZPR oraz, jak niektórzy starsi mieszkańcy Pruszkowa pamiętają, pogotowie ratunkowe – lata 1962-1974. Urząd stanu cywilnego mieści się pałacyku od roku 1975.

Na jednym ze zdjęć widać nieistniejącą już budowlę niejako „przyklejoną” do budynku. Trudno określić czy była to część wybudowana na stałe (na fotografii wygląda na solidną budowlę, ponadto widnieje na projektach), czy tylko letnia altanka. Ale czy wyobrażacie sobie śluby w tym miejscu, na pięknej zabytkowej sali? Zwróćcie również uwagę, że pałacyk posiada z tyłu wyjście, a to umożliwiałoby zjawiskowe śluby „pod chmurką”. A Wy jakie macie jeszcze pomysły na udoskonalenie pałacyku i jego przestrzeni wokół? Zostawcie komentarz pod artykułem!

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.