Papier do lamusa, wchodzą e-zwolnienia

Region

Od 1 grudnia zwolnienia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Do tej rewolucji sceptycznie podchodzi część środowiska medyków, ale staje się ona faktem.

E-zwolnienie nie jest zupełną nowością. Z takiej formy wystawiania zaświadczeń lekarze mogli korzystać od 2016 r. i jak podaje ministerstwo zdrowia od stycznia 2016 r. do 6 listopada tego roku wystawiono 7,5 mln e-ZLA. – Dziś już 49 proc. zaświadczeń lekarskich jest wystawianych przez lekarzy w formie elektronicznej. Od 1 grudnia 2018 r. elektroniczne zwolnienia lekarskie będą obowiązkowe – informuje resort.

Wszystko odbywać się będzie za pośrednictwem specjalnej platformy ZUS. – Dzięki profilowi na Platformie Usług Elektronicznych ZUS pracodawcy i ich pracownicy mogą korzystać z elektronicznych zwolnień lekarskich. To bowiem za pośrednictwem PUE ZUS lekarze wystawiają e-ZLA i tą drogą idą one zarówno do płatnika składek, jak i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do takiego zwolnienia ma również dostęp chory pracownik, który zarejestrował profil na PUE ZUS. Pracodawcy otrzymujący zwolnienia elektronicznie nie powinni oczekiwać od swoich pracowników papierowej wersji zaświadczenia lekarskiego – zaznacza ministerstwo zdrowia.

Jakie są plusy takiego rozwiązania? W przypadku papierowej formy zwolnienia lekarskiego pacjent mający kilku pracodawców musiał każdemu z nich dostarczyć papierowy dokument. W systemie elektronicznym lekarz wystawia jedno zwolnienie, a z listy w systemie PUE ZUS będzie mógł wybrać te podmioty, do których zwolnienie pacjenta powinno trafić.

Do obowiązku wystawiania e-zwolnień sceptycznie odnosi się część środowiska lekarskiego. Ich zdaniem zmiany wprowadzane są zbyt pochopnie, a system nie jest na to przygotowany. Jak zwykle w tego typu przypadkach o tym, kto ma rację przekonamy się w praktyce.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.