Pamiętali o powstaniu warszawskim

Region

1 sierpnia o godz. 17.00 czas zatrzymał się w miejscu. Wszyscy w chwili ciszy i skupienia oddali hołd powstańcom warszawskim, którzy 72. lata temu podjęli walkę z niemieckim okupantem. O ich poświęceniu pamiętano również w regionie.

Mieszkańcy Pruszkowa zebrali się na terenie Elektrowni przy ul. Waryńskiego 1, gdzie 72 lata temu powstańcy walczyli o odbicie budynku z niemieckich rąk. Wszyscy uczcili pamięć bohaterów i oddali im hołd. Godzina „W” na stałe wpisała się w serce mieszkańców Pruszkowa i pozostałych miast regionu. Podczas uroczystości władze złożyły kwiaty, nie zabrakło przemówień. 

Warto przypomnieć, że obchody rocznicy powstania warszawskiego w Pruszkowie były obfite. W niedzielę, 31 lipca, na ul. Waryńskiego odbyła się inscenizacja walk o budynek elektrowni. Niezwykle poruszający był niedzielny koncert Orkiestry Dętej Pruszkowianka pod batutą Adama Malcherka, który odbył się w kościele przy ul. Helenowskiej 3. To nie koniec. Na miłośników historii czeka cykl spacerów historycznych dla uczczenia pamięci o Powstańcach. Wydarzenie organizowane przez Muzeum Dulag 121. Pierwszy z zaplanowanych spacerów odbędzie się 7 sierpnia o godz. 12.00. Harmonogram znajdziesz tu

Również w Grodzisku Mazowieckim odbyły się bogate obchody rocznicy powstania warszawskiego. 30 lipca na mieszkańców czekała gra historyczna „Grodzisk 44”, dla której inspiracją były wspomnienia Stanisława Rembeka. 1 sierpnia o 17.00 w kościele św. Anny odbyła się uroczysta msza św., a następnie uczestnicy przenieśli się pod pomnik Wolności. Należy pamiętać, że do 15 sierpnia grodziszczanie mogą podziwiać wystawę „Nagrodą twoją będzie zwycięstwo” dokumentującą dokonania ośrodka AK „Gąbka”-”Osa” w Grodzisku.  

Pod pomnikiem Armii Krajowej spotkali się mieszkańcy gminy Brwinów. O 17.00 oddali hołd bohaterom, a następnie wspólnie śpiewali pieśni powstańcze. Kolejnym punktem obchodów była msza św. w intencji poległych w kościele św. Floriana. O 20.00 odbył się plenerowy pokaz filmu dokumentalnego o powstaniu.

Hołd powstańcom oddano w Podkowie Leśnej, gdzie na cmentarzu złożono kwiaty i znicze. – Zawyły syreny, a zgromadzeni – władze miasta, przedstawiciele szkół i mieszkańcy minutą ciszy uczcili poległych. Wśród zgromadzonych była 90 letnia podkowianka Stefania Stępień- uczestniczka powstania, która w kilku zdaniach opowiedziała o swoich powstańczych doświadczeniach – podaje Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Z kolei w Raszynie 31 sierpnia odbył się koncert „Piosenki walczącej Warszawy”. 1 sierpnia władze gminy i mieszkańcy wzięli udział w uroczystościach na Placu Powstańców Warszawy 1944. W Piastowie dokonano złożenia kwiatów przy symbolicznym murze na terenie gimnazjum nr 2 przy al. 1000-lecia 3. Następnie w kościele Chrystusa Króla Wszechświata odbyła się msza św. w intencji bohaterów powstania.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.