Pamiętajmy o bezdomnych

Region

Nadchodzą zimne noce, spadki temperatury mogą zagrozić życiu i zdrowiu ludzi. Wielu z nich nie posiadając własnego domu chce przetrwać ten okres w prowizorycznych lokalach, altanach, czy po prostu w parkach. W takich przypadkach często dochodzi do tragedii.

W tym okresie więcej pracy maja służby mundurowe i szpitale. – Jeśli otrzymujemy zgłoszenie, o zagrożeniu życia lub zdrowia osoby bezdomnej niezwłocznie wysyłamy na wskazane miejsce patrol – poinformowała nas mł. asp. Katarzyna Zych, rzecznik prasowy KPP w Grodzisku Mazowieckim. – Osoby te głównie wymagają pomocy medycznej, więc przewożone są na pogotowie. Jako służby mundurowe mamy obowiązek udzielenia pomocy – podkreśla rzecznik.

Często okazuje się, że dane osoby nie mają gdzie wrócić. Jeśli jednak nie posiadają własnego lokum policjanci proponują przewiezienie do noclegowni czy ośrodka pomocy. – Jeśli osoba spełnia warunki przyjęte w ośrodku i wyraża chęć pozostania w nim, możemy ją tam odwieźć lub wskazać odpowiedni adres. Głównie są to placówki w Pruszkowie i Żyrardowie – zaznacza mł. asp. Zych. – Zdarza się jednak, że osoby odmawiają pomocy. Nie możemy ich umieścić w ośrodkach na siłę. W takich wypadkach to dzielnicowi patrolują rejony ze zgłoszeń. Pod stałą obserwacją są również opuszczone lub zniszczone domy, ogródki działkowe lub inne miejsca gdzie mogą znajdować się bezdomni – oznajmia.

Aby zawiadomić służby o miejscach przebywania osób bezdomnych wystarczy zadzwonić pod bezpłatne numery Policji: 997 lub 112. Zgłoszenia można kierować także do straży miejskiej (986) lub pogotowia ratunkowego (999).

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy