Pałac i park przyciągają

Młochów

Jeśli szukacie miejsca na aktywne i romantyczne spędzenie weekendu to koniecznie wybierzcie się do Młochowa. Piękny zabytkowy pałac oraz dwa rezerwaty przyrody pozwolą odetchnąć, oderwać się od miejskiego zgiełku.

Pałac w Młochowie to jeden z najpiękniejszych obiektów w naszej okolicy. Został zbudowany w latach 1804 – 1810, prawdopodobnie z inicjatywy Walerego Faustyna Sobolewskiego, szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obiekt zaprojektował architekt Jakub Kubicki. W trakcie I wojny światowej pałac uległ spaleniu, ale w 1939 roku został częściowo odbudowany. Podczas drugiej wojny światowej przejęli go Niemcy. Potem, w czasach PRL-u, znalazł się rękach Skarbu Państwa. Od 1966 roku w pałacu siedzibę miał Instytut Ziemniaka (dziś Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin). Natomiast od 15 lat zespół pałacowo-parkowy jest własnością gminy Nadarzyn.

Jednak pałac to nie wszystko. Towarzyszą mu inne zabudowania. To oficyny usytuowane symetrycznie po obu stronach budynku pałacowego oraz budynek dawnej oranżerii, w której mieści się kaplica pw. św Michała Archanioła.  

Uroku dodają zajdujące się tuż obok pałacu park ze starodrzewem, stawy z wysepkami oraz ceglany mostek. Park w Młochowie został zaprojektowany przez Waleriana Kronenberga w 1887 roku. Dodajmy, że Kronenberg stworzył w Polsce około 300 parków i ogrodów. Klimatyczne oświetlenie sprawia, że zarówno młochowski pałac, jak i park jeszcze większe wrażenie robią wieczorem. Warto więc wybrać się tam na spacer właśnie o tej porze.

Całości idealnie dopełniają rezerwaty przyrody: Młochowski Grąd i Młochowski Łęg. Dostać się do nich można spacerując zabytkową aleją lip i szlakiem przez mieszany las. Na terenach obu rezerwatów wytyczono ciekawe szlaki. W Młochowskim Grądzie znajdują się 200-letnie drzewostany dębowo-grabowo-sosnowe, a w Młochowskim Łęgu można podziwiać grupę zabytkowych modrzewi.

Jeśli szukacie wytchnienia i spokoju oraz lubicie bliskość przyrody to koniecznie wybierzcie się na spacer lub wycieczkę rowerową do Młochowa. Wiele wskazuje na to, że za kilka lat to miejsce będzie tętnić życiem, ponieważ władze gminy Nadarzyn mają już koncepcję zagospodarowania pałacu na centrum konferencyjno-szkoleniowe. Dziś przypałacowe tereny przeszły pierwszy etap modernizacji, polegający na odnowieniu małej architektury w parku oraz rewitalizacji zieleni.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.