P&R dostępny dla kierowców?

Region

Idea tworzenia parkingów Park & Ride (Parkuj i Jedź) miała zachęcić kierowców, by przesiedli się z własnych samochodów do komunikacji zbiorowej. Pruszkowski parking cieszył się dużą popularnością, ale w systemie Park & Ride funkcjonował tylko przez 16 miesięcy.

Parking przy dworcu PKP zaczął działać we wrześniu 2008 r. Może na nim zaparkować 130 samochodów. Inwestycję o wartości 2 mln zł sfinansowały Polskie Koleje Państwowe.

Parking działał w systemie P&R zaledwie przez rok i cztery miesiące. Początkowo Oddział Gospodarowania Nieruchomościami PKP wydzierżawił go Kolejom Mazowieckim i samorządowi województwa. W ramach oszczędności zrezygnowano z tej dzierżawy. W grudniu 2009 r. PKP zwróciły się do władz Pruszkowa z propozycją przejęcia parkingu. Prezydent stwierdził jednak, że miasto nie ma pieniędzy na tego typu przedsięwzięcia. Od 1 stycznia 2010 r. obiekt trafił w dzierżawę firmy Uniwersum. Nowy najemca za wynajęcie miejsca parkingowego na miesiąc zażądał prawie 150 zł. W czerwcu parking ponownie miał być przejęty przez KM, jednak ostatecznie spółka wycofała się z tego pomysłu. We wrześniu nieruchomość miała zostać przejęta przez nowy oddział PKP. Jednak do przejęcia nie doszło. – Koleje Mazowieckie odżegnały się od dzierżawy, tym samym urząd marszałkowski nie chciał dawać złotówki na ten parking. Prezydent Pruszkowa stwierdził, że nie ma w tym interesu, bo to nie mieszkańcy miasta korzystają z parkingu, tylko pasażerowie dojeżdżający – powiedział Roman Konca, dyrektor warszawskiego Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP. – Nie będziemy zmuszać kogoś do współpracy, jeśli tego nie chce – podkreślił.

Innego zdania jest Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa – Jak wiadomo, miasto przygotowuje się do wprowadzenia płatnych stref parkowania. Mamy uzgodnienie z PKP, że parking zostanie włączony w ten system. Zaczną wtedy obowiązywać całkowicie inne stawki – zaznacza. Rozmowy dotyczące parkingu przy dworcu miasto prowadziło ze spółką PKP, gdy jej prezesem był jeszcze Andrzej Wach. Według wiceprezydenta Kurzeli, zmiany personalne na najwyższych szczeblach PKP nie powinny mieć wpływu na wcześniejsze ustalenia. Los parkingu jest, zatem ściśle powiązany z projektem wprowadzenia płatnych stref parkowania w Pruszkowie. Jeśli miasto i powiat dojdą do porozumienia, być może kierowcy już od września będą mogli zostawiać swoje samochody na parkingu przy dworcu PKP. Do tego czasu obiekt nadal będzie dzierżawiony przez prywatna firmę.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.