Oznakuj swój rower!

Region

Rozpoczęła się wiosna, a wraz z nią sezon rowerowy. Policjanci apelują aby nie dawać szans złodziejom i oznakować swoje jednoślady. Dzięki temu w przypadku odzyskania skradzionego roweru jest możliwość identyfikacji właściciela.

Na czym polegają działania pod nazwą „Oznakuj swój rower”? Dzięki odpowiednim procedurom rowerzyści mogą zabezpieczyć swoje „dwa kółka”. Specjalnym przyrządem typu „engrawer” policjanci grawerują na rowerach specjalne oznaczenia składające się z liter i cyfr. Po wykonaniu ich jednoślad jest rejestrowany w policyjnej bazie danych. Ponadto każdy oznakowany rower będzie miał przyklejoną naklejkę informującą o dokonaniu oznakowania.

Mikroudarowa technologia „engrawera” pozwala na wykonanie bardzo precyzyjnego oznakowania. Powoduje zmiany w strukturze materiału z jakiego wykonany jest jednoślad, a wykrycie unikalnego kodu możliwe jest nawet po powierzchniowym zatarciu znaków. Gdzie wykonuje się wspomniane oznaczenia? Na ramie roweru pod kierownicą, ramieniu przekładni lub na przednim widelcu. Jednak na specjalną prośbę właściciela jak możliwość oznakowania dodatkowych elementów jak: sztyca siodełka, kierownica lub obręcze kół.

– Dzięki takiemu systemowi każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę w której został oznakowany. Elektroniczny formularz zgłoszeniowy oznakowania roweru należy wypełnić przed znakowaniem roweru w celu wygenerowania przez system niepowtarzalnego kodu. Kształt cyfr musi być taki , aby każda ich przeróbka była wyraźnie widoczna a ich wysokość nie powinna przekraczać 7 mm. Nie dopuszcza się ponownego znakowania elementów oznakowanych oraz przerabiania naniesionych wcześniej numerów. Uzupełnienie brakującego oznakowania, np. w przypadku wymiany elementów powinno być wykonane tą samą technologią – informują policjanci.

Rejestracja w bazie komputerowej wykonywana jest na podstawie odpowiednich dokumentów, które warto zabrać ze sobą, a mianowicie: dokument tożsamości właściciela i dowodu zakupu roweru (paragon, faktura, umowa kupna-sprzedaży).

Aby sprawdzić kiedy można dokonać oznakowania roweru, w tym celu warto skontatkować się z najbliższą komendą.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.