Otwórz się na autyzm

Piastów

Do niedawna o autyzmie wiedzieliśmy niewiele. Warsztaty „Otwórz się na autyzm w Piastowie” mają zwrócić uwagę na problemy i potrzeby osób zmagających się z zaburzeniem.

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który jest szansą na zyskanie wiedzy na temat choroby. W Europie żyje 5 mln osób, które zmaga się z tym zaburzeniem. Pierwsze symptomy autyzmu objawiają się już w wieku niemowlęcym. Nieleczony może prowadzić do poważnych zaburzeń. Osoby doświadczone autyzmem unikają kontaktu ze światem zewnętrznym. W przypadku dzieci można obserwować brak zabawy z rówieśnikami, problemy z wyrażeniem emocji czy porozumiewaniem się. Często taka postawa określana jest jako dziwna, dlatego tak potrzebne są akcje uświadamiające społeczeństwo.

Kolor niebieski jest wyrazem solidarności z osobami chorymi na autyzm. 2 kwietnia dzieci i młodzież zakładają opaski w tym kolorze. W poprzednich latach wiele budynków zaświeciło na niebiesko m.in. Pałac Kultury w Warszawie. Nie inaczej będzie tym razem.

W Piastowie będzie można poznać zagadnienia związanie z autyzmem. – Dzięki uprzejmości Miejskiego Ośrodka Kultury mieszkańcy Piastowa i okolic mają możliwość wzięcia udziału w darmowych pokazach filmowych oraz warsztatach na których dowiedzą się czym jest autyzm oraz jak osoba z autyzmem odbiera świat. Na warsztatach poruszymy również temat integracji sensorycznej, który jest ważny dla dzieci nie tylko z zaburzeniami – podają organizatorzy akcji „Otwórz się na autyzm”.

1 kwietnia o godz. 13.00 w sali kinowej zaplanowano projekcję filmu „Życie animowane”. Obraz opowiada historię chłopca, który w wieku 3 lat stracił mowę. Następnie zaplanowano warsztaty „W krainie zmysłów”. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak osoby z autyzmem odbierają świat. 

Z kolei 8 kwietnia o 13.00 odbędzie się projekcja filmu „Komunia”, a po niej warsztaty z tworzenia zabawek sensorycznych.

Zapisy na warsztaty: autyzm.piastow@gmail.com.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.