Otwarcie Szlaku Jedwabnego Milanówka i okolic

Milanówek

Jedwabny Szklak to siedem miejsc, które związane są z historią jedwabnictwa Milanówka i okolic, a także z założycielami Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej. Śladami tej historii utworzono szlak edukacyjny, jego oficjalne otwarcie nastąpi 11 czerwca, w sobotę.

Wspomniany szlak to efekt starań Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego. Prowadzi on śladami siedmiu miejsc: Willi Józefina, Emanów, Matulinek i Księżanka, a także Fabryką Jedwabiu przy ul. Brzozowej 1, Drzewami Morwowymi przy ul. Warszawskiej i Dworu w Żółwinie. Ważną rolę odgrywają tutaj też Henryk i Stanisława Witaczek, którzy założyli w 1924 r. w Milanówku Centralną Doświadczalną Stację Jedwabniczą. Produkowane tam tkaniny były światowej jakości.

Niestety kilkadziesiąt lat później fabrykę sprzedano. – W 1945 r. CDSJ przeszła pod tymczasowy zarząd komisaryczny, a następnie została upaństwowiona. Twórca polskiego przemysłu jedwabiu naturalnego i jednocześnie właściciel zakładu stał się jedynie jej zarządcą, którego wkrótce potem zwolniono z pracy. W 1995 r. postanowiono, że fabryka zostanie sprzedana, a cały majątek przejmie spółka Jedwab Polski – napisano na stronie Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego.

Ta historia to bogaty „dorobek” dla Milanówka. Dlatego muzeum postanowiło utworzyć „Szlak Jedwabnego Milanówka i okolic”. Jego uroczyste otwarcie odbędzie się 11 czerwca. Jakie atrakcje przygotowano? Od godz. 12.00 do 17.00 będzie miała miejsce wystawa plenerowa prac stworzonych na jedwabiu twórców milanowskich. Odbędą się także warsztaty malowania na jedwabiu. To wszystko w Ogrodzie Sióstr Urszulanek „Matulinek” przy ul. Mickiewicza 10.

Natomiast o godz. 14.00 nastąpi uroczyste otwarcie szlaku z udziałem władz miasta oraz zwiedzanie z wspomnianych na początku artykułu miejsc z przewodnikiem.  Dwie godziny później odbędzie się druga tura zwiedzania szlaku. Miejsce spotkania to Willa Józefina przy ul. Piasta 13.

W godzinach 15.00-18.00 będzie można obejrzeć wystawę plenerową o historii Dworu w Żółwinie – dawny ośrodek naukowo-badawczy jedwabnictwa (zapewniony dojazd busem z Milanówka do Żółwina, a także powrót).

– Wytyczenie go pozwoli na przywołanie i pielęgnowanie miejsc pamięci związanych z jedwabnictwem. Planujemy opracowanie i umieszczenie 5 tablic informacyjnych-pulpitów w miejscach szczególnie związanych z życiem i działalnością Witaczków – czytamy dalej na stronie muzeum.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.