Otrzymali dofinansowania na budowę parkingów

Region

Gminy z powiatów grodziskiego i pruszkowskiego wybudują parkingi w systemie „parkuj i jedź”. Mieszkańcy będą mogli zostawić swoje pojazdy blisko stacji kolejowych, a następnie przesiąść się do pociągów. Gdzie powstaną takie obiekty?

W całej metropolii warszawskiej powstanie aż 27 parkingów „parkuj i jedź”. W sumie samorządy otrzymają na ten cel niemal 60 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich. Pieniądze udało się pozyskać gminom z naszego regionu. Obiekty powstaną w Pruszkowie, Piastowie, Michałowicach (tu zostanie rozbudowany), Grodzisku Mazowieckim i Podkowie Leśnej. Mieszkańcy zyskają możliwość pozostawienia swoich pojazdów na parkingach zlokalizowanych blisko linii kolejowych, a następnie skorzystania z komunikacji zbiorowej. Jak wiadomo kolej czasami pozwala na szybsze dotarcie do stolicy, zwłaszcza w godzinach szczytu.

Na pierwszym miejscu z 93 punktami znalazł się projekt partnerski złożony przez trzy gminy z powiatu pruszkowskiego, czyli: Pruszków (lider), Piastów i Michałowice. O planach związanych z wybudowaniem parkingów „parkuj i jedź” w Pruszkowie napisaliśmy niejeden artykuł. Obiekty zostaną umiejscowione przy ul. Sienkiewicza oraz Waryńskiego. Na pierwszej z wymienionych ulic powstanie ok. 390 miejsc, zaś na drugiej ok. 110 miejsc. – Pruszków otrzyma 13,7 mln zł dofinansowania. Na początku roku będziemy ogłaszali postępowania przetargowe. Po ich rozstrzygnięciu wystartujemy z budową parkingów. Myślę, że do połowy 2018 r. wyrobimy się z obydwoma projektami – mówi nam Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

W przypadku Michałowic tak naprawdę zostanie rozbudowany już istniejący parking przy ul. Kuchy w Regułach. – Będziemy go rozbudowywać m.in. o 78 nowych miejsc postojowych. Pojawią się też miejsca na rowery. Inwestycja zostanie zrealizowana do końca przyszłego roku. Na ten cel otrzymaliśmy 978 tys. zł dotacji – mówi Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice.

Pieniądze powędrowały też do Piastowa. Wybudowany zostanie tam parking naziemny, który pomieści ok. 50 samochodów. Będzie on zlokalizowany przy ul. Hallera. Miasto otrzymało ponad 720 tys. zł dofinansowania, by zrealizować ten projekt. – Budowa może się rozpocząć po podpisaniu umowy o dofinansowanie z Mazowiecką Jednostką Wdrażania Programów Unijnych oraz po przeprowadzeniu przetargu na wykonawcę. Wstępny termin rozpoczęcia prac to czerwiec 2017 roku – mówi Grzegorz Szuplewski, burmistrz Piastowa.

Parkingi „parkuj i jedź” powstaną też w gminach z powiatu grodziskiego. Obiekt, który pomieści największą liczbę pojazdów (aż 296 miejsc) zostanie wybudowany w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Żydowskiej. Ponadto planowana jest też budowa mniejszego parkingu (48 miejsc) przy ul. Piaskowej. – Myślę, że w ciągu dwóch lub trzech miesięcy ogłosimy przetarg, a na początku 2018 r. obydwa parkingi zostaną oddane do użytku. Choć ten mniejszy przy ul. Piaskowej powinien powstać wykonany nawet wcześniej. Bardzo się cieszę, że ten odważny jak na Grodzisk pomysł udało się doprowadzić do końca, bo mamy niemały problem z samochodami pozostawionymi w nieodpowiednich miejscach – powiedział nam Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Mieszkańcy Podkowy Leśnej również mają powody do zadowolenia. Już niedługo powstanie długo wyczekiwana inwestycja, czyli obiekt „parkuj i jedź” przy stacji WKD Podkowa Leśna Główna. – W sierpniu pisałem na blogu, że wystąpiliśmy z wnioskiem o dofinansowanie budowy parkingu na kwotę 601 tys. zł. Wartość całego projektu to 760 tys. zł. Zajęliśmy wysoką piątą lokatę i otrzymaliśmy wnioskowaną kwotę. Dzięki dobrej współpracy z zarządem WKD i podpisanemu porozumieniu będziemy mogli go wybudować na ich terenie – poinformował Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej. –  Obecnie osoby pracujące w Warszawie, a dojeżdżające kolejką parkują swoje samochody zastawiając okoliczne ulice, chodniki, trawniki oraz blokują miejsca parkingowe pod sklepami, urzędem, pocztą. Mieszkańcy wielokrotnie się skarżyli, że nie są w stanie zaparkować w centrum, aby móc załatwić najpilniejsze sprawy w Podkowie – dodał.

Parking zostanie ogrodzony, zostaną postawione stojaki i wiata na rowery, kosze oraz ławki.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.