OSP Moszna w krajowym systemie ratowniczym

Region

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Moszna została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Uroczystość przekazania aktu w tej sprawie odbyła się w minioną sobotę.

Formalnie OSP Moszna w krajowym systemie funkcjonuje od 15 grudnia ubiegłego roku. Taką datę ma zarządzenie Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. W sobotę, 17 lutego, na terenie powiatowej strażnicy w Pruszkowie odbyło się uroczyste przekazanie tego postanowienia strażakom z Moszny.

Co ono oznacza w praktyce? Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy koordynuje działania Państwowej Straży Pożarnej i innych jednostek, takich jak Ochotnicze Straże Pożarne. Żeby do niego dołączyć trzeba spełniać szereg kryteriów z zakresu ratownictwa i walki z pożarami, dotyczących m.in. odpowiedniego wyposażenia i wyszkolenia. Jednostka musi także zawrzeć porozumienie z Gminą. Członkostwo w KSRG nakłada na jednostkę szereg dodatkowych obowiązków, ale także wspiera ją w dodatkowe środki i przyczynia się do jej rozwoju.

Radości z „awansu” jednostki nie kryje Arkadiusz Kosiński, burmstrz gminy Brwinów. – Dzisiaj to jednostka zupełnie odmieniona. I to nie tylko pod względem zaplecza i wyposażenia, ale przede wszystkim pod względem mentalności ludzkiej. Kilka lat temu, nad strażnicą w Mosznie unosił się duch zniechęcenia i stagnacji, a dzisiaj wszyscy tryskają energią i zapałem, przybywa członków i,  co chyba najważniejsze, powstała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza licząca aż 32 członków. A to już jest prawdziwa moc i solidna podwalina dla dalszego rozwoju tego stowarzyszenia – zaznacza włodarz Brwinowa.

W minionych latach strażnica OSP Moszna przeszła dużą metamorfozę. Na sukces składa się więc i wysiłek druhów i… pieniądze. – Wiedzą oni doskonale, że nie zostaliby włączeni do KSRG, gdyby nie ich osobista ciężka praca co najmniej od 4 lat oraz kilkuletnie działania gminy Brwinów: inwestycyjne (modernizacja budynku wraz z zapleczem i zagospodarowaniem terenu, zakup sprzętu i wyposażenia, wymiana samochodu, oraz inne wydatki (na wyszkolenie i poprawę sprawności bojowej) – dodaje Arkadiusz Kosiński.

Powody do zadowolenia mają także władze powiatowe. Po dołączeniu OSP Moszna do systemu powiat pruszkowski będzie jedynym w Polsce, w którym wszystkie jednostki należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.