Opłata dworcowa pogorszy sytuację przewoźników

Region

Zdaniem analityków branży kolejowej wprowadzenie opłaty dworcowej negatywnie wpłynie na kondycję finansową przewoźników i może przyczynić się do wzrostu cen biletów.

Opłata dworcowa ma być pobierana przez zarządcę dworców kolejowych. Przewoźnicy mieliby płacić za każde zatrzymanie pociągu na stacji kolejowej. Jednak aby ta opłata została wprowadzona Urząd Transportu Kolejowego musi zatwierdzić jej stawki.

Pieniądze miałyby wpływać na konto spółki Dworzec Polski należącej do Grupy PKP. Odpowiednie wniosek wpłynął do UTK w styczniu bieżącego roku. Wniosek nie został jednak rozpatrzony, ponieważ spółka Dworzec Polski nie wykazała, że posiada tytuł prawny do zarządzania infrastruktura kolejową, za korzystanie, z której miałaby pobierać opłaty. Według UTK istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że opłata dworcowa zostanie wprowadzona w grudniu wraz z nowym rozkładem jazdy pociągów.

Kolejarze chcieliby wysokość opłaty była uzależniona od kategorii dworca i długości pociągu. Pieniądze wpłacane przez przewoźników miałyby być przeznaczone na remonty i utrzymanie ogólnodostępnych części dworców, m.in. poczekalni, przejść podziemnych czy toalet. Według wyliczeń PKP na utrzymanie blisko 900 czynnych dworców rocznie brakuje prawie 135 mln zł.

Zdaniem specjalistów uzależnienie wielkości zaproponowanej przez Dworzec Polski opłaty dworcowej od długości pociągów i ilości zatrzymań na dworcu oraz ignorowanie odmiennego charakteru ruchu aglomeracyjnego i dalekobieżnego, może powodować rezygnację przewoźników z zatrzymania się pociągów przy niektórych stacjach, a nawet rezygnację z utrzymania niektórych połączeń.

Przewoźników kolejowych nie stać na kolejne opłaty. Jeśli „peronówki” zaczną obowiązywać, to albo bilety będą musiały pójść w górę, zwłaszcza w ruchu aglomeracyjnym nawet o 50 proc. na krótkich odcinkach, albo samorządy musiałyby zwiększyć dofinansowanie.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.