Opłacalność instalacji fotowoltaicznej dla przedsiębiorców

Art. Sponsorowany

Udział energii ze źródeł odnawialnych w Unii Europejskiej wynosi obecnie ponad 17%, a cel założony na rok 2020 ma go zwiększyć o kolejne 3%. Statystyki te pokazują, jak istotną rolę odgrywają OZE we współczesnej gospodarce. Jedną z ich gałęzi stanowi fotowoltaika, czyli pozyskiwanie energii ze słońca. Dlaczego warto inwestować w panele fotowoltaiczne i kto może najwięcej na tym zyskać?

Wzrost zainteresowania fotowoltaiką

Pozyskiwanie energii ze słońca to sposób na częściową niezależność energetyczną zarówno dla przedsiębiorstw, jak i gospodarstw domowych, nic więc dziwnego, że liczba inwestycji w fotowoltaikę wzrasta z roku na rok. Wśród państw, które najchętniej korzystają z energetyki solarnej wymienia się Wielką Brytanię, Francję, Niemcy i Holandię. Co ciekawe, w Europie prym pod tym względem wiedzie Turcja, która zwiększyła przyrost mocy z instalacji fotowoltaicznych o 213% zaledwie w ciągu roku (przyrost odnotowany w roku 2017)! Powodem tak dużej inwestycji jest w głównej mierze promieniowanie słoneczne w Turcji, które w wielu regionach nawet kilkukrotnie przewyższa polskie.

Nie oznacza to jednak, że inwestycja w fotowoltaikę w Polsce nie przyniesie korzyści. Średnie nasłonecznienie w naszym kraju wynosi ok. 1000 kWh/m2, czyli niemal tyle samo co w Niemczech, drugim państwie w Europie pod względem mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych. Pod koniec czerwca 2018 roku moc instalacji fotowoltaicznych wynosiła w Polsce 126 MW, czyli aż o 16% więcej aniżeli w roku 2017. Przeważająca część inwestycji w fotowoltaikę dotyczy sektora średnich i dużych firm. To właśnie przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zakup paneli fotowoltaicznych. Taki krok przynosi im mnóstwo korzyści, od realnych oszczędności po większą niezależność od podwyżek cen energii, a także możliwość zyskania większego prestiżu.

Jakie firmy inwestują w panele fotowoltaiczne?

 

W fotowoltaikę inwestują obecnie najwięksi światowi giganci, do których zaliczyć można m.in. Google, Apple, Amazon, Nike czy Facebook. Marki, które posiadają wyrobioną pozycję na rynku międzynarodowym zdają sobie sprawę, że wizerunek firmy dbającej o ekologię ma znaczenie dla ich klientów i odbiorców. W Polsce także nie brakuje inwestycji w OZE. Za przykład wystarczy podać PKN ORLEN, który montuje moduły fotowoltaiczne na jedenastu wybranych stacjach paliw w naszym kraju. Nie oznacza to jednak, że w panele fotowoltaiczne inwestować mogą jedynie duże przedsiębiorstwa. Takie rozwiązanie może przynieść korzyści także dla mniejszych firm. Inwestycja w panele fotowoltaiczne sprawdza się przede wszystkim w przypadku obiektów komercyjnych m.in. w postaci centrów handlowych, magazynów czy hoteli i restauracji, gdyż ich powierzchnia dachu często jest uznawana za niewykorzystaną. Zdecydować mogą się na nie również firmy produkcyjne i fabryki, gdzie za dnia pracują liczne maszyny.

Fotowoltaika dla firm – realne zyski

Energia wytworzona przez panele fotowoltaiczne w pierwszej kolejności wykorzystywana jest przez urządzenia w naszej firmie. Dzięki temu możemy w znacznym stopniu ograniczyć wolumen energii pobranej od dystrybutora, co przełoży się na niższe rachunki za prąd. W sytuacji, gdy zapotrzebowanie na energię w naszej firmie przekracza ilość wyprodukowaną przez instalację, możemy pobrać ją z sieci energetycznej. Natomiast w sytuacji, gdy panele wyprodukują więcej energii niż zakład zużyje, powstaje nadwyżka energii, którą możemy sprzedać do zakładu energetycznego. Ile firma może na tym zarobić? Cena skupowanej energii jest zależna od wielkości instalacji fotowoltaicznej. W przypadku, gdy jej moc nie przekroczy 300 MW stawka wynosi 0,75 zł za 1 kWh, zaś dla instalacji między 3 a 10 kWh stawka to 0,65 za 1kWh.

Sytuacja ta może ulec zmianie na korzyść firm, kiedy uruchomiony zostanie zapowiadany przez rząd program Energia Plus, zgodnie z którym przedsiębiorcy zostaną objęci definicją prosumenta. Oznacza to, że będą oni traktowani jak osoby, które produkują energię na własne potrzeby, czyli są jednocześnie jej producentem i konsumentem. Tym samym będą oni mogli korzystać z rozliczeń w systemie upustów podobnych do tych, które obowiązują osoby prywatne. Jest to znacząca zmiana, ponieważ obecnie firmy sprzedają energię do zakładów energetycznych po cenie równej średniej cenie energii z rynku hurtowego z poprzedniego kwartału (dotyczy to instalacji, której moc przekracza 10 kW). Program Energia Plus ma zmienić także wysokość podatku VAT, jakim są obłożone panele fotowoltaiczne montowane na dachach firm. Aktualnie wynosi on 8% w przypadku gospodarstw domowych i 23% w przypadku firm. Po zmianach, zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy będą płacić podatek 8%.

Dofinansowanie na fotowoltaikę dla firm

Inwestując w panele słoneczne zapewniamy swojemu biznesowi źródło taniej energii na wiele lat. Dzięki gwarancji udzielanej przez producentów paneli fotowoltaicznych, zyskujemy pewność, że w okresie 25 lat wytwarzania energii moc modułów będzie wynosiła ponad 80% ich mocy początkowej. Rozważając przejście na odnawialne źródło energii jakim jest słońce musimy mieć jednak na uwadze fakt, że konieczna jest dość duży nakład początkowy. Nie oznacza to jednak, że całą kwotę trzeba zapłacić z własnej kieszeni, gdyż przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z różnych form finansowania. Zalicza się do nich dotacje rządowe i samorządowe, kredyt oraz leasing na panele fotowoltaiczne. Szczególnie to ostatnie rozwiązanie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród właścicieli firm. Taki wybór pozwala na opłacanie comiesięcznych rat, których wysokość jest znacznie mniejsza od zysków z oszczędności, jakie przynosi nam fotowoltaika.

Pomoc w pozyskaniu dofinansowania czy leasingu na panele fotowoltaiczne, udzielają liczni sprzedawcy energii. Wśród nich znajduje się innogy Polska, która zapewnia kompleksową realizację projektów niezależnie od mocy instalacji oraz możliwość finansowania projektu w cenie energii lub w ratach przez cały okres trwania umowy. To jednocześnie wszechstronne wsparcie w zakresie wiedzy na temat rozwiązań energetycznych i fotowoltaicznych w każdym możliwym aspekcie: ekonomicznym, prawnym i technicznym.

Nie ma wątpliwości, że inwestycja w panele fotowoltaiczne jest dla przedsiębiorstw opłacalna. Zapewnia im nie tylko oszczędności, ale i możliwość dodatkowego zarobku. Wizerunek firmy inwestującej w odnawialne źródła energii wiąże się także z możliwością podniesienia jej prestiżu i zyskania większej przychylności ze strony konsumentów. Nic więc dziwnego, że na zasilanie swojego biznesu energią ze słońca decyduje się coraz więcej przedsiębiorców.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.