Oni wybiorą

Region

- Cechą charakterystyczną wyborów samorządowych jest to, że to właśnie mieszkańcy wybierają radnych swojej gminy oraz decydują o tym, kto będzie pełnił urząd wójta, burmistrza lub prezydenta - powiedział PAP sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki.

Dlatego w tych wyborach nie są wydawane zaświadczenia o prawie do głosowania, uprawniające do oddania głosu poza miejscem stałego zamieszkania. W zbliżających się wyborach samorządowych radnych oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wybiorą osoby, które w dniu głosowania będą w miejscu swego stałego zamieszkania.

Tak jak w wyborach prezydenckich, osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z pełnomocników wyborczych.

W wyborach samorządowych do urn wyborczych będą mogły pójść osoby, które najpóźniej w dniu głosowania, czyli 21 listopada, ukończą 18 lat.

W przypadku, kiedy w którejś z gmin lub miejscowości do wyłonienia wójta, burmistrza lub prezydenta będzie potrzebna II tura wyborów, głos w niej będą mogli oddać również ci wyborcy, którzy pełnoletniość osiągnął najpóźniej 5 grudnia (termin II tury wyborów).

Będą mogły również głosować osoby zameldowane czasowo w danej miejscowości, muszą jednak same wpisać się do rejestru wyborców.

Na radnych gmin oraz wójtów mogą głosować też obywatele Unii Europejskiej, którzy nie mają obywatelstwa polskiego. Warunkiem jest stałe zameldowanie na terenie danej gminy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy