Olbrzymia akcja przeciwko dopalaczom

Region

Inspektorzy sanepidu w asyście policji wkroczyli do sklepów z dopalaczami w całym kraju - podała telewizja TVN 24. - Jak poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar najprawdopodobniej jeszcze dzisiaj wszystkie 850 takich punktów zostanie zamkniętych. Sanepid nakazał wycofanie z obrotu na terenie całego kraju dopalacza o nazwie "Tajfun" i innych wyrobów o podobnym działaniu.

Rzecznik GIS dodał, iż pobrane próbki towaru trafią do analizy laboratoryjnej. Akcja ma zakończyć się jeszcze dzisiaj.

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków; można je legalnie kupić w Polsce. Są sprzedawane m.in. jako przedmioty kolekcjonerskie lub nawozy do roślin. Nie ma dokładnej statystki zatruć dopalaczami, w szpitalach kwalifikowane są one jako tzw. inne zatrucia.

W 2009 r. Sejm znowelizował ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, uniemożliwiając handel 17 substancjami szkodliwymi dla zdrowia. Pod koniec sierpnia br. weszła w życie ustawa zakazująca handlu dopalaczami zawierającymi m.in. mefedron. Jednak na rynku wciąż pojawiają się nowe specyfiki. W Sejmie trwają już prace nad projektem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Przewiduje się w nim m.in. zakaz reklamy i promocji substancji psychotropowych lub środków odurzających. Zakazana ma także zostać reklama środków spożywczych lub innych produktów (takich jak dopalacze) poprzez sugerowanie, że posiadają one takie działanie jak substancje psychotropowe lub środki odurzające, albo że ich użycie, nawet niezgodne z przeznaczeniem, może powodować takie właśnie skutki. Według projektu będzie też możliwe wstrzymanie nawet na 1,5 roku sprzedaży substancji, która może być szkodliwa dla zdrowia.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.