Ogromne korki na wiadukcie. Czy starostwo ma na nie pomysł?

Pruszków

Kierowcom problem znany jest nie od dziś... Na wiadukcie w ciagu al. Armii Krajowej w Pruszkowie każdego dnia w godzinach szczytu tworzą się duże korki. W minionym roku pojawił się pomysł aby wprowadzić zakaz skrętu z Armii Krajowej w ul. Andrzeja, jednak nie spodobał się on mieszkańcom. Później temat nieco ucichł. Teraz pytamy: co dalej z tym problematycznym miejscem?

Wspomniany zakaz skrętu miał obowiązywać między godz. 7 a 9 rano. Kierowcy zjeżdżający z wiaduktu nie mogliby skręcić w kierunku ul. Andrzeja. W ubiegłym roku ze zdaniem mieszkańców zapoznał się Urząd Miejski w Pruszkowie, mimo, że zarządcą drogi jest Starostwo Powiatowe w Pruszkowie. Ale wyniki ankiety były jednoznaczne. Pomysł nie zyskał aprobaty większej grupy. – Mimo ankiety sprawa nie jest załatwiona, bowiem przejazd przez tą krzyżówkę należy poprawić. Będziemy występować do starostwa, by zajęło się tym tematem. Inne rozwiązania jakie można wziąć tu pod uwagę to budowa małego ronda lub lekka przebudowa wiaduktu tak, by stworzyć pas do skrętu w lewo – mówił w listopadzie 2017 r. Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

Wówczas gdy przygotowywaliśmy materiał na ten temat, o zdanie spytaliśmy też starostwo. Dowiedzieliśmy się, że w pierwszej kolejności zostanie zlecone badanie natężenia ruchu. To miał być punkt wyjściowy w stosunku do przyszłych zmian na skrzyżowaniu. Wracamy do tematu i ponownie pytamy o problematyczny układ drogowy w rejonie wiaduktu.

Okazuje się, że badanie natężenia ruchu zostało wykonane. W pierwszej kolejności zostanie zmieniona praca sygnalizatorów. – Po przeprowadzeniu 30 styczna tego roku pomiaru natężenia ruchu pojazdów na skrzyżowaniu al. Armii Krajowej z ul. Księcia Józefa i Andrzeja trwają obecnie ostatnie prace związane z przygotowaniem nowego oprogramowania dla sygnalizacji na skrzyżowaniu. Ta będzie wprowadzana i testowana od najbliższego poniedziałku. Ponadto tego samego dnia odbędą się również prace, w trakcie których wydłużone zostaną czujniki pętli indukcyjnych, co w efekcie zapewni wydłużenie nadawania sygnału zielonego dla pojazdów jadących al. Armii Krajowej od ul. Lipowej w kierunku Pęcic i odwrotnie – mówi Mirosław Chmielewski, członek zarządu powiatu pruszkowskiego. – W ciągu kilku dni sprawdzimy jej pracę, działanie i rzeczywisty wpływ na poprawę płynności ruchu. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, jako element stałej organizacji ruchu nowe oprogramowanie zacznie obowiązywać od piątku, 30 marca – dodaje.

Ale niestety na większe inwestycje w tym miejscu kierowcy na razie nie mogą liczyć… – Na obecnym etapie starostwo nie ma w planie przebudowy skrzyżowania. Zanim podejmiemy decyzję o tak dużej inwestycji w tak newralgicznym z komunikacyjnego punktu widzenia  skrzyżowaniu sprawdzamy inne możliwości poprawy jakości ruchu w tym miejscu. Wobec dyskusji na temat problemów z ruchem na skrzyżowaniu w budżecie powiatu pruszkowskiego na rok 2018 zarezerwowaliśmy w miarę swoich możliwości kwotę 150 tys. zł na ewentualne działania na rzecz zaprojektowania przebudowy skrzyżowania – wyjaśnia Mirosław Chmielewski.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.