Ograniczyć zanieczyszczenia, czyli piec do wymiany

Region

Samorządy poważnie myślą o ograniczeniu zanieczyszczeń powietrza poprzez wymianę pieców węglowych. Grodzisk i Nadarzyn zachęcają mieszkańców do ubiegania się o dofinansowanie na ten cel. Z kolei Pruszków planuje wymianę pieców we własnych zasobach mieszkaniowych.

Trudno oddycha się pełną piersią, gdy stężenie pyłów PM2,5 oraz PM10 kilkunastokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Co zrobić, żeby zmienić ten stan? Jednym z rozwiązań jest wymiana starych pieców węglowych, które generują zanieczyszczenia.

Nad problemem pochylił się pruszkowski magistrat. – W pierwszej kolejności chcemy zająć się budynkami znajdującymi się w naszych zasobach. Łącznie jest ich 14. Wprowadzamy program wymiany sposobów ogrzewania. Chcemy zamontować piece gazowe lub przyłączyć się do sieci miejskiej – mówi nam Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa. – Wiąże się to ze wzrostem opłat czynszowych. Rozpatrujemy różne możliwości, żeby zmiany dotknęły jak najmniej mieszkańców – dodaje.

Grodzisk konsekwentnie realizuje swój plan. – W październiku podjęliśmy stosowną uchwałę w sprawie wymiany pieców na gazowe lub elektryczne. Mieszkańcy mają możliwość uzyskania do 70 proc. dofinansowania, maksymalna kwota wynosi 6 tys. zł – przedstawia Tomasz Krupski, zastępca burmistrza Grodziska Mazowieckiego.

Na brak chętnych grodziski magistrat nie może narzekać. – Uchwała weszła w życiu w grudniu. Zgłosiło się już ok. 50 osób, co nas bardzo cieszy. Warto dodać, że z dniem 1 stycznia utworzyliśmy stanowisko energetyka miejskiego, który ma być wsparciem dla wydziału środowiska. Jesteśmy gminą świadomą zagrożenia i podejmujemy kroki, aby rozwiązać problem – tłumaczy Krupski.

Mieszkańcy Grodziska mogą również pozyskać dotację lub pożyczkę na zakup i montaż kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w 2017 roku. Wnioski można składać do 29 września.

Również gmina Nadarzyn włącza się w walkę z zanieczyszczeniem powietrza poprzez wymianę pieców. Urząd chce skorzystać z programu „Poprawa jakości powietrza na terenie województwa mazowieckiego – ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację kotłowni”.  – Gmina Nadarzyn w lutym planuje złożyć wniosek o uzyskanie dofinansowania dla osób fizycznych – mieszkańców naszej gminy, na wymianę kotła węglowego lub palenisk węglowych na piec gazowy lub olejowy – informuje nadarzyński urząd. Mieszkańcy mogą składać deklaracje do 8 lutego. Można uzyskać do 75 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 tys. zł.

Z kolei Piastów zachęca do udziału w programie dofinansowania modernizacji instalacji grzewczych. Formularze dostępne są w urzędzie miejskim. Każdy będzie mógł uzyskać niezbędną pomoc w ich wypełnieniu.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.