Odsłonięto pomnik ku pamięci grodziskich Żydów

Grodzisk Maz.

W 75. rocznicę likwidacji getta w Grodzisku Mazowieckim odsłonięto pomnik poświęcony żydowskim mieszkańcom miasta. Uroczystości były elementem Grodziskich Spotkań Wielokulturowych, czyli „Splotów”.

– Czuć było doniosłość każdego wypowiedzianego słowa, każdego wykonanego gestu. Wszyscy mieli poczucie wielkości chwili naszej małej ojczyzny – informuje Jacek Grabowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Grodzisku Mazowieckim.

To pierwszy raz kiedy grodziszczanie w tak doniosły sposób uczcili pamięć o Żydach, którzy dawniej licznie zasiedlali tereny Grodziska. Wszystko rozpoczęło się o godz. 18.00 przy zbiegu ul. Żwirki i Wigury oraz 11 Listopada. Grzegorz Benedykciński, burmistrz miasta oraz Anna Chipczyńska, przewodnicząca zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie podkreślili jak ważną rolę odegrali Żydzi w tworzeniu historii miasta. Następnie odczytano psalm 188 z biblii, a modlitwę „Boże pełen miłosierdzia” odmówił ks. Wojciech Lemański.

Uczestnicy uroczystości przeszli na miejsce dawnej synagogi, czyli w miejsce zbiegu ul. 17 Stycznia i Obrońców Getta. To w tym miejscu odsłonięto pomnik poświęcony pamięci żydowskich obywateli Grodziska. Obchody zostały zwieńczone koncertem pt. „Kołysanki na wieczny sen” w Centrum Kultury.

Uroczystości łączą się z Grodziskimi Spotkaniami Wielokulturowymi – „Sploty”, których organizatorem jest Willa Radogoszcz. Ich program jest ułożony w ten sposób aby, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Głównym ich celem jest przypomnienie obecnym mieszkańcom jakiego kolorytu nadawali ich poprzednicy. Szereg wydarzeń w ramach „Splotów” będzie trwał do końca lutego. Zapoznać się z nimi można na naszym portalu WPR24 w zakładce „Kultura”.

Zatem nie da się ukryć, że historia Grodziska Mazowieckiego jest ściśle związana z kulturą żydowską.
Przypomnijmy trochę historii. Przed wybuchem II wojny światowej co piąty mieszkaniec wyznawał judaizm. W czasie okupacji hitlerowskiej na terenie miasta utworzono getto. Jego likwidacja nastąpiła w 1941 r. Szacuje się, że w getcie przebywało ok. sześć tys. ludzi.

W archiwum Ringelbluma znalazł się opis sytuacji nieznanego autora jaka panowała w grodziskim getcie: „Nasze miasteczko zostało dosłownie zamienione w dolinę łez. Ciągnęły całe sznury żydowskiej biedy. Ktoś z resztką bielizny, ktoś z porąbanymi sprzętami domowymi na rozpałkę, inni z chorym, starym ojcem albo żoną i małymi dziećmi”

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy