Odsłonięcie tablicy pamiątkowej ks. Indrzejczyka

Region

18 lutego w Kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Pruszkowie odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy ku czci księdza Romana Indrzejczyka, wieloletniego kapelana Szpitala Tworkowskiego oraz kapelana Prezydenta RP.

Kim był Ksiądz Roman Indrzejczyk?

Jego życie i posługa, które zaprowadziły go do godności kapelana Prezydenta RP, były przez ponad 20 lat związane ze Szpitalem Tworkowskim.  

Wielu ludzi nosi w sobie pamięć o księdzu Romanie i pragnienie jej utrwalenia. Tak powstała idea ufundowania tablicy poświęconej księdzu Romanowi. W przedsięwzięcie zaangażowali się najwybitniejsi polscy artyści – prof. Gustaw Zemła (m.in. projekt Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach) i prof. Wojciech Zabłocki (m.in. projekt toru kolarskiego w Pruszkowie). Po dokonaniu wizji lokalnej, artyści zaproponowali, by miejscem lokalizacji tablicy stał się Kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Miejsce, gdzie wszystko się zaczęło. Chociaż Ksiądz Roman został pochowany na Powązkach, wskazał w testamencie Tworki, jako miejsce swojego ostatniego spoczynku.

Życie i posługa Księdza Romana Indrzejczyka

Urodził się 14 listopada 1931 w Żychlinie, zginął w katastrofie 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku. 8 grudnia 1956 przyjął święcenia kapłańskie. W czasie swojej posługi pełnił funkcję wikariusza w parafiach w Drwalewie i Grodzisku Mazowieckim, następnie w parafiach warszawskich Św. Aleksandra, Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście i Matki Boskiej Loretańskiej na Pradze. Najdłużej, w latach 1964-1986 był kapelanem Szpitala Tworkowskiego. W tym czasie inicjował powstanie i współtworzył parafię Św. Edwarda w Pruszkowie. W latach 1986-2004 był proboszczem parafii Dzieciątka Jezus na warszawskim Żoliborzu. Pracował jako nauczyciel religii w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. W 2003 został kanonikiem protektorem Kapituły Kolegiackiej Kampinosko-Bielańskiej, a w 2008 prałatem honorowym Jego Świątobliwości.

W latach 1961-1976 i 1989-1994 był krajowym duszpasterzem służby zdrowia. Współpracował z działaczami opozycji solidarnościowej, m.in. ze Zbigniewem Romaszewskim i Jackiem Kuroniem. W tym kościele tworkowskim ukrywał sztandar NSZZ „Solidarność”. Był wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz krajowym koordynatorem ruchu Pax Christi. Od 22 grudnia 2005 do śmierci był kapelanem Prezydenta RP i rektorem kaplic prezydenckich. 24 kwietnia został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Odznaczony m.in. Medalem „Zasłużony dla tolerancji” (1998) i pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2010).  

Był też poetą… Ukazało się osiem jego tomików wierszy (Rozważania o człowieczeństwie (zasłyszane w parafii), 2003; I niech tak zostanie… niektóre myśli sercem wysłuchane, 2005; Człowiek dla człowieka. Rozmowy z ludźmi i…historią, 2006; Mądrym być człowiekiem, 2007; Wiersze wybrane. Rozważania o człowieczeństwie, 2008; W pamięci zapisane, 2008; Tak różni jesteśmy…, 2009; W pamięci zapisane, 2010). Wiersze Księdza Romana są proste, pisane w sposób serdeczny, bez uprzedzeń, by pomóc żyć bliskim. Są jak rozmowa z Przyjacielem.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.