Odra zaatakowała w Pruszkowie

Pruszków

Pruszków jest kolejnym miejscem na mapie Polski, w którym pojawiło się ognisko odry. Odnotowano 10 potwierdzonych zachorowań.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna podaje, że ognisko chorobowe rozszerza się.

– Lekarze zgłosili do stacji sanitarno-epidemiologicznej w Pruszkowie 10 potwierdzonych zachorowań na odrę wśród dzieci jednej ze szkół podstawowych w Pruszkowie i ich rodzin. W tym ognisku znalazła się cała 6-osobowa rodzina. Żadna z chorych osób nie była wcześniej zaszczepiona – informuje WSSE.

Dodatkowo lekarze mają informacje o kolejnych trzech przypadkach zachorowań (niepotwierdzone i niepowiązane ze sobą) na terenie powiatu pruszkowskiego.

Pruszkowska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna podjęła już działania w tej sprawie. Trwa dochodzenie epidemiologiczne polegające na zebraniu wywiadów i dotarciu do wszystkich osób które miały kontakt z chorymi. Uruchomiono procedury dotyczące pozyskania informacji na temat dzieci, które do tej pory nie były poddane szczepieniom ochronnym i skierowania ich do lekarza w celu bezpłatnego zaszczepienia przeciwko odrze.

Dzięki prowadzonym działaniom w ramach Programu Obowiązkowych Szczepień Ochronnych cała społeczność szkoły podstawowej w Pruszkowie, do której uczęszcza 450 dzieci i pracuje 69 osób dorosłych, nie będzie narażona na zachorowania na odrę – komentuje Maria Pawlak, PWIS w Warszawie.

Odra to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób wieku dziecięcego. W Polsce każdego roku występuje od 60 do 130 zachorowań. Stan zaszczepienia dwoma dawkami przeciw odrze wynosi 94%. WHO prowadzi działania zmierzające do wyeliminowania odry.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.