Odnawialne źródła energii na Mazowszu

Region

Mazowiecka Agencja Energetyczna zorganizowała w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie spotkanie dotyczące odnawialnych źródeł energii na Mazowszu.

Gdy w 2009 r. Samorząd Województwa Mazowieckiego utworzył Mazowiecką Agencję Energetyczną, jego członkowie zapewniali, że będą wspierać pomysły wdrażania i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii oraz promocji regionalnego podejścia do energetyki. Jednym z takich projektów jest wykorzystanie do pozyskiwania energii turbin witrowych osi pionowej – pomysł przestawiony na spotkaniu, które odbyło się 13 kwietnia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Turbiny VAWT (ang. Vertical Axis Wind Turbine) charakteryzują się prostopadłą do powierzchni ziemi osią obrotu i doskonale sprawdzają się w strefach zurbanizowanych. Klasyczne elektrownie wiatrowe są dużo głośniejsze i bardziej wrażliwe na zawirowania powietrza co bardzo ogranicza ich zastosowanie w terenie zabudowanym. Te problemy nie dotyczą VAWT, które można wykorzystywać na znacznym obszarze Mazowsza, szczególnie w powiatach: mławskim, płońskim, płockim, garwolińskim, grójeckim i ciechanowskim.

W spotkaniu uczestniczyli: marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, prezes i członek zarządu Mazowieckiej Agencji Energetycznej, a także przedstawiciele firmy wdrażającej technologie VAWT.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.