Oddział wewnętrzny już gotowy

Pruszków

Ta inwestycja pochłonęła mnóstwo pracy i funduszy – przeszło 2 mln zł. Mowa o remoncie Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Powiatowego w Pruszkowie, który działa już „pełną parą”.

Przypomnijmy. Na początku sierpnia ubiegłego roku zamknięto wspomniany oddział, aby rozpocząć remont. Miesiąc później wznowiono możliwość przyjmowania pacjentów, wydzielono im łóżka w oddziale chirurgicznym. Co prawda musieli oni cierpliwie znosić hałas i inne uciążliwości, lecz całość udało się przeprowadzić bez większych trudności w organizacji pracy szpitala.

Dziś odbyła się wizja, podczas której przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Pruszkowie ocenili efekt pięciomiesięcznego remontu, bo Oddział Chorób Wewnętrznych właśnie „na nowo” rozpoczął pełną działałność. Na miejscu obecna była również nasza redakcja. A o pracach jakie zostały wykonane opowiadał dyrektor szpitala, Tomasz Sławatyniec. Co się zmieniło? – Jesteśmy w tej chwili w trakcie przenoszenia pacjentów i porządkowania oddziału. Dziś dziś będziemy mieli komplet, w sumie 21 łóżek. Mamy do zaoferowania zupełnie nową jakość, nowe warunki – podkreślił dyrektor placówki medycznej.

Pojawiło się wiele niezbędnych sal i urządzeń. Jak dowiedzieliśmy się sala intensywnego nadzoru wyposażona jest w dwa łóżka elektrycznie sterowane, dzięki czemu personel szpitala będzie miał nieco ułatwioną pracę. Dodatkowo łóżka wyposażone są w materace przeciwodleżynowe. Sama sala połączona jest z punktem dyżurnym pielęgniarek za pomocą szerokich drzwi przesuwnych.

– Sala intensywnego nadzoru będzie monitorowana za pomocą kamery, aby pielęgniarki mogły w każdej chwili obserwować co dzieje się z pacjentem. To jedyna taka sala u nas, ponieważ jeśli w szpitalu nie ma SOR-u to oddział intesywnej terapii nie jest wymagany. Jednak siłą rzeczy są pacjenci, którzy wymagają szczególnej obserwacji – informował Tomasz Sławatyniec. – Każdy metr kwadratowy jest istotną zmianą. Wcześniej były tylko dwie łazienki na cały oddział, teraz toalety wraz z prysznicami znajdują się w każdej sali chorych. Dodatkowo pojawiła sie łazienka dla pacjentów niepełnosprawnych oraz izloatka, dzięki której mamy możliwość odizolowania pacjenta z infekcją i tym samym nie roznoszenia potencjalnego zakażenia na cały oddział. Również i ta sala wyposażona jest w łazienkę – wyjaśniał.

Pojawiło się też kilka zmian dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Od strony klatki schodowej wymieniono drzwi łączące ją z internią oraz te prowadzące na zewnątrz. Dodatkowo „na dwór” prowadzą nowe schody, z odpowiednio dużym podestem. Piętro wyżej na klatce zamontowano specjalne okno połączone z czujnikami przeciwdymnymi. – Jeżeli pojawi się jakies zagrożenie pożarowe lub nawet jeśli ktoś wyjdzie na papierosa, czego nie wolno, czujnik zareaguje i uruchomi alarm. W następstwie otworzy się okno. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa pacjentów i personelu – mówił dyrektor Sławatyniec.

W trakcie całej wizyty pojawił się pomysł aby udekorować obecnie puste ściany korytarza. Dyrektor szpitala zwrócił się do starosty powiatu pruszkowskiego, by odnaleźć dawne zdjęcia dotyczące Pruszkowa i powiesić je na ścianach, co spotkało się z pozytywnym odzewem.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.