Oddajmy hołd warszawiakom

Pruszków

Powstanie warszawskie było bohaterskim zrywem, który został okupiony krwią. Tysiące osób walczących o wolność naszego kraju trafiło do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie. 23 września wszyscy będziemy mogli złożyć im hołd.

Niemcy założyli obóz w sierpniu 1944 roku, jednak przetrwał on zaledwie kilka miesięcy. W krótkim czasie przez jego mury przewinęło się kilkaset tysięcy osób. Jedni zostali wywiezieni na roboty przymusowe, inni ponieśli śmierć z wyczerpania bądź z rąk strażników. Warunki bytowe były koszmarne.

Pamiętamy o tych strasznych wydarzeniach i czcimy pamięć bohaterów. 23 września w Pruszkowie złożony zostanie hołd ofiarom obozu przejściowego Dulag 121, warszawiakom, którzy znaleźli się za murami zakładów kolejowych. – Uroczysta Msza Święta zostanie tradycyjnie odprawiona u stóp topoli pamiętającej tamten czas. Po nabożeństwie nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem, a orkiestra dęta „Pruszkowianka” wykona koncert w hołdzie tym, którzy przeszli przez obóz –  informuje pruszkowski urząd miasta.

Uroczystości rozpoczną się o 11.55 wymarszem kolumny pocztów sztandarowych i gości spod bramy MLP przy ul. 3 Maja 8. Następnie odśpiewany zostanie hymn, a po nim odbędzie się msza św. O 13.00 zaplanowano złożenie wiązanek pod pomnikiem. Kolejnym punktem uroczystości będzie koncert utworów powstańczych.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.