Oddaj krew, uratujesz komuś życie

Grodzisk Maz.

W każdy wtorek w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim można oddać krew. To niezwykle ważny gest, który może uratować życie drugiemu człowiekowi.

Jeśli powiemy, że krew jest na wagę złota, to z pewnością nie będzie to nadużycie. Powszechnym problemem są jej niskie zapasy, dlatego tak ważna jest rola dawców. W wielu miastach często są organizowane zbiórki krwi, które dla chorych stanowią ogromną nadzieję i wartość. 

Najbardziej poszukiwanie grupy to A Rh(-), B Rh(-), AB Rh(-), 0 Rh(-) i AB Rh(+). Rejestracja i pobór krwi odbywa się w każdy wtorek w godz. 9.30-12.30 w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim. Dawcą może zostać każdy, kto ukończył 18 lat i nie uskarża się na problemy zdrowotne. Warto pamiętać, że przed pobraniem krwi należy zjeść lekkie śniadanie, wypić około dwóch litrów płynów, a w dobie poprzedzającej zabieg nie wolno spożywać alkoholu i wskazane jest ograniczenie palenia.

Niektórych przed pobraniem krwi paraliżuje strach. Medycy podkreślają, że trwa to zaledwie chwilę i nie jest bolesne. Kobiety po oddaniu 5 litrów krwi, a mężczyźni 6 litrów mogą ubiegać się legitymację Zasłużony Honorowy Dawca Krwi.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.