Obróbka strumieniowo-ścierna – co to jest?

Art. Sponsorowany

Zanim powierzchnię metalu podda się lakierowaniu proszkowemu lub malowaniu inną techniką – należy ją odpowiednio przygotować. Wszelkie zanieczyszczenia, pozostałości starej farby czy tłuste plamy i nierówności muszą zniknąć, aby nowo nakładane warstwy zachowały perfekcyjną przyczepność przez długi czas. Jedną z najbardziej efektywnych metod oczyszczania powierzchni jest obróbka strumieniowo-ścierna. Zobacz, na czym polega.

Obróbka strumieniowo-ścierna jest jedną z form opracowywania elementów metalowych różnego typu. Zastosowanie jej w procesie technologicznym to dobry wybór wówczas, gdy zależy Ci na bardzo dokładnym i szybkim oczyszczeniu powierzchni i przygotowaniu jej do dalszych prac. Sam proces polega na narzuceniu materiału ściernego na czyszczone podłoże pod dużym ciśnieniem, które jest uzyskiwane dzięki sprężonemu powietrzu. Jego efektem jest uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni o jednolitej barwie tzw. białego metalu. Warto też pamiętać, jak zróżnicowana może być obróbka strumieniowo-ścierna. Maszyny wykorzystywane do jej wykonania pozwalają opracować zarówno niewielkie elementy, jak i te o masie do 3,5 tony!

Jedną z firm, która ma wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu obróbki tego typu jest Womet. Klienci doceniają profesjonalizm oraz elastyczność i kompleksowość działania tego usługobiorcy. Dlatego chętnie wybierają jego usługi – zyskując pewność, że zostaną one wykonane zgodnie ze specyfikacją techniczną.

Rodzaje obróbki strumieniowo-ściernej

Obróbka strumieniowo-ścierna jest procesem technologicznym wykorzystywanym w przemyśle od wielu lat. Na ich przestrzeni ta technika ewoluowała i obecnie można wyróżnić kilka jej odmian. Te najważniejsze to:

śrutowanie, nazywane również piaskowaniem – polega na aplikacji pod ciśnieniem, na sucho lub na mokro ścierniwa mineralnego (głównie kwarcu), elektrokorundu, sody lub mikrogranulek szklanych na czyszczone podłoże. Tę technikę wykorzystuje się m.in. przy przygotowaniu podłoża do malowania, a także podczas usuwania zabrudzeń, gratowania oraz starych powłok lakieru;

sodowanie – to obróbka z wykorzystaniem NaHCO3, przyjazna środowisku i coraz chętniej stosowana zwłaszcza w branży motoryzacyjnej i przy obróbce delikatnych elementów, przy której pojawia się ryzyko uszkodzenia powierzchni,

szkiełkowanie – w tej metodzie stosuje się specjalne ścierniwa, m.in. mikrogranulki szklane oraz śrut plastikowe, aby ujednolicić powierzchnię ze stali kwasoodpornej oraz nadać jej satynowego wykończenia. Najczęściej przed szkiełkowaniem jest przeprowadzane piaskowanie z wykorzystaniem elektrokorundu, które przygotowuje wstępnie podłoże.

Komu zlecić obróbkę strumieniowo-ścierną?

Obróbka strumieniowo-ścierna to ważny etap procesu technologicznego w wielu gałęziach przemysłu. Od tego, jak zostaną wykonane prace, zależy powodzenie dalszych działań, a w efekcie – ostateczna jakość produkcji. Szczególnie dużą rolę prawidłowa realizacja tej formy obróbki odgrywa przed malowaniem proszkowym. Dlatego warto skorzystać z usług zaufanej, doświadczonej firmy usługowej, która:

– wykorzystuje do obróbki strumieniowo-ściernej maszyny nowej generacji – zapewniające szybką, ale i precyzyjną realizację zadania, z dbałością o bezpieczeństwo obrabianej powierzchni,

– działa w zgodzie z normą PN-ISO 8501-1 – to gwarancja najwyższej jakości usług,

– wykorzystuje sprzęt, który pozwala opracowywać nawet duże elementy, ważące do 3 500 kg,

– może wykonać również pozostałe prace – np. te związane z lakierowaniem proszkowym. Ich realizacja w jednym miejscu pozwala oszczędzić czas oraz zoptymalizować koszty wykonania usługi.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.