Obchody Święta Wojska Polskiego

Pruszków

Koncerty, miasteczko wojskowe i smaczna grochówka – to tylko niektóre z elementów Obchodów Święta Wojska Polskiego w Pruszkowie. Uroczystości rozpoczną się już 14 sierpnia i potrwają dwa dni.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę Bitwy Warszawskiej 1920. Zwycięstwo pozwoliło Polsce zachować niepodległość i ustrzegło Europę Zachodnią przed zalewem rewolucji. Ogromną rolę w zwycięstwie odegrał kunszt Marszałka Józefa Piłsudskiego. W okresie II Rzeczypospolitej ustanowiono Święta Żołnierza rozkazem Ministra Spraw Wojskowych. Święto Wojska Polskiego wprowadzono ustawą z lipca 1992 roku.

W Pruszkowie uroczystości rozpoczną się już w niedzielę 14 sierpnia. O 10.00 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. 3 Maja o godz. 10.00 odbędzie się Msza Święta w intencji Żołnierzy Wojska Polskiego. Następnie nastąpi złożenie kwiatów w świątyni pod tablicą pamięci Harcerzy Obrońców Polski z 1920 roku. O 12.00 zaplanowano koncert orkiestry dętej Pruszkowianka.

Atrakcji nie zabraknie w miasteczku wojskowym, które będzie funkcjonowało od 11.00 do 16.00. Dzieci i dorośli będą mogli skorzystać ze stanowisk historycznych, na których zgłębią wiedzę o bitwie warszawskiej i innych ważnych wydarzeniach. Grupa rekonstrukcyjna wykona widowiskowy pokaz nawiązujący do Bitwy pod Raszynem. Pod okiem instruktora śmiałkowie będą mogli spróbować sił w strzelaniu z łuku. Jako, że wojsko ma swoje święto to nie zabraknie pokazów walk i umiejętności władania bronią oraz prezentacji uzbrojenia. Dzieci będą mogły sprawdzić się na sprawnościowym torze przeszkód. Nie obędzie się bez smacznej grochówki.

Z kolei 15 sierpnia zaplanowano koncert w hołdzie żołnierzom Wojska Polskiego pt. „Ojczyzno ma”. Na scenie letniej Młodzieżowego Domu Kultury przy fontannie w Parku Kościuszki zaprezentują się śpiewacy oraz orkiestra kameralna Intermezzo.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.