Obchody Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Region

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji samorządy przygotowały bogatą ofertę uroczystości.

To doskonała okazja, aby podkreślić trwanie pamięci o żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy walczyli o wolną Polskę. Wielokrotnie wykazywali się męstwem i niezłomną postawą patriotyczną, aby bronić ojczyzny. W 2001 roku Sejm RP podjął uchwałę, w której podkreślał zasługi organizacji i grup niepodległościowych w walce o wolną Polskę. Z czasem ruszyły starania o ustanowienie dnia pamięci. Ostatecznie ustawa została podpisana 9 lutego 2011 roku. Dzień 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

 

Jak będą wyglądały obchody święta w naszym regionie? 4 marca o 19.00 w Centrum Kultury w Raszynie odbędzie się koncert „Podziemna Armia Powraca”. Program wykonają Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk oraz Jerzy Zelnik. Koncert będzie okazją do wspomnień, wielu wzruszeń i uczczenia pamięci żołnierzy walczących o naszą wolność. Każdy będzie mógł poznać historię z bliska. Wystarczy, że wybierze się 5 marca o godzinie 16.00 do Muzeum Dulag w Pruszkowie, gdzie odbędzie się wykład dr Tomasza Łabuszewskiego pt. „Na tropach zbrodni komunistycznych”.

 

Z kolei 6 marca o godzinie 19.00 w kościele Św. Kazimierza w Pruszkowie zaplanowano koncert utworów śpiewanych przez partyzantów. Udział w nim wezmą Radosław Pazura i Dariusz Kowalski oraz wokaliści Teatru Muzycznego Od Czapy. W ramach obchodów zaplanowano jeszcze jedno wydarzenie muzyczne. 12 marca o 16.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Pruszkowie przy ul. Kościuszki 41 odbędzie się koncert poetycko-muzyczny na podstawie Łączki Przemysława Dakowicza, który zorganizuje Muzeum Dulag 121.

 

Świętować można w różny sposób. Nie obędzie się bez emocji sportowych. 5 marca na boisku przy ul. Gomulińskiego 4 zostanie rozegrany turniej piłkarski o Puchar im. Żołnierzy Wyklętych. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji. Planowane są pokazy zabytkowych motocykli, a także sztuk walki, strzelnica pneumatyczna oraz liczne zabawy dla dzieci. Warto dodać, że 5 marca o 15.00 spod dworca PKP w Pruszkowie wyruszy II Pruszkowski Marsz Żołnierzy Wyklętych.

 

Z kolei uroczystości w Milanówku odbędą się 1 marca. O 17.45 zbiorą się poczty sztandarowe, które wezmą udział we mszy w kościele św. Jadwigi Śląskiej. Kolejnym punktem będą uroczystości na terenie parafii.

 

W Grodzisku Mazowieckim pojawiła się wystawa „»…Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu…«* Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego". To element pamięci o pomordowanych przez UB i pochowanych w nieznanych miejscach. Grodziszczanie 1 marca o 17.00 wezmą udział we mszy w kościele św. Anny w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy. Następnie złożą kwiaty pod tablicą na cmentarzu parafialnym.  

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.