Obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Region

Walka, cierpienie, strach – II wojna światowa była wstrząsającym doświadczeniem dla Polski i innych państw. Pamięć o tych wydarzeniach jest ciągle żywa. 1 września będziemy obchodzić 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Słońce jeszcze nie wyjrzało zza chmur, większość ludzi spała, gdy o 4.34 trzy niemieckie bombowce zaatakowały most w Tczewie. Chwilę później nastąpił nalot na Wieluń, a następnie ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Tak zaczęła się II wojna światowa. 1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę, co dało początek ogromnemu dramatowi. Kilkanaście milionów ludzi poniosło śmierć. Wszechobecne były cierpienie, głód i strach.

Pamiętamy o tych trudnych chwilach. Pochylamy czoło przed pomnikami walczących za naszą wolność, wspominamy poległych. W regionie nie zabraknie uroczystości związanych z obchodami wybuchu 77. rocznicy II wojny światowej.

1 września o  godz. 17.00 w Grodzisku Mazowieckim obchody rozpoczną się uroczystą mszą św. w kościele św. Anny przy Placu Króla Zygmunta Starego 2A. Za oprawę muzyczną będzie odpowiadała Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Ryszarda Klechy. Następnie uczestnicy udadzą się na cmentarz parafialny przy Mogile Obrońców Ojczyzny 1939 roku, gdzie zaplanowano oficjalne uroczystości.

W Milanówku obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się o 17.15 na cmentarzu parafialnym, gdzie zostaną złożone kwiaty oraz zapalone znicze na grobach żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej. O 18.00 uczestnicy uroczystości wezmą udział we mszy św. w w kościele św. Jadwigi Śląskiej przy ul. Kościuszki 41 w intencji walczących i poległych w obronie ojczyzny. Następnie pod pomnikiem Bohaterów na placu im. Stefana Starzyńskiego zostaną złożone kwiaty. O 19.30 zaplanowano seans filmu pt. „Zakazane piosenki”. Pokaz odbędzie się na terenie zielonym za pomnikiem.

Warto również wspomnieć o planowanych obchodach 77. rocznicy bitwy pod Brwinowem, Ołtarzewem oraz Błoniem. Uroczystości odbędą się 11 września. O 11.15 zaplanowano mszę św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. 3 Maja w Pruszkowie. Kolejnym punktem będzie apel pamięci przy mogiłach uczestników bitwy na cmentarzu komunalnym przy ul. Domaniewskiej.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.